МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ХРАМ У ШЕПКУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Шепак, 11. септембар 2024. – У храму Усековања главе светог Јована Крститеља на гробљу у Доњем Шепку данас је прослављен празник великог пророка Господњег, који се обележава као храмовна слава. Његово Високопреосвештенство, архиепископ и митрополит зворничко-тузлански, господин Фотије овом приликом је освештао нови храм и служио свету архијерејску литургију, уз присуство многобројних верника.

Митрополита Фотија је у порти храма дочекао надлежни парох, протојереј-ставрофор Милан Миловановић, заједно са протојерејом Милошем Зекановићем архијерејским намесником зворничким, другом браћом свештеницима, ђаконима и верним народом.

У својој беседи, владика Фотије је нагласио значај светог Јована Крститеља који нам је указао на Христа, Јагње Божје, али и на то да у новозаветну Цркву улазимо кроз Свету тајну Крштења, које је неопходно за наше спасење. У наставку прочитајте целу беседу Митрополита Фотија:

Данас сам дошао да осветимо ову цркву. Чули смо коме је посвећена и који је њен смисао, па да не понављам. Написао сам неколико песама о Светом Јовану Крститељу, између осталог и о Усековању, данашњем празнику, и препоручио бих да они који могу, прочитају те песме.

Када год помињемо Светог Јована Крститеља, мислимо на две ствари: прво, на његов подвиг - живео је у пустињи читав живот, све док се није појавио на реци Јордану, где је започео своју мисију. Крштавао је народ, приводећи га старозаветној Цркви, покајању и крштењу. Са друге стране, он је био тај који нам је указао на Господа Христа, када је Господ дошао на Јордан да га Јован крсти. Толико смирења је Господ показао да је дошао да се крсти од човека, рођеног од жене. Свети Јован је препознао Христа и рекао: "Ти треба мене да крстиш", али му Господ одговара: "Остави сада, јер тако нам ваља испунити сваку правду." Овај дијалог показује смирење као пут повратка у Цркву.

Такође, Господ нам је тиме показао да се у новозаветну Цркву може ући само кроз Свету тајну Крштења. Они који нису крштени по православном обреду, нису у Цркви и налазе се изван "брода" Православне Цркве.

Желим да захвалим свима који су помогли да се овде данас саберемо - кумовима, пријатељима, донаторима. Имамо људе који су дали велике прилоге за осликавање храма, укључујући и 10.000 евра, а Општина Зворник и градоначелник су такође дали свој допринос. Ово треба истицати и тим путем наставити, као што су то чинили Свети Сава и Немањићи.

Наша Епархија зворничко-тузланска - ако Бог да, једног дана ће јој бити враћен статус Митрополије - увек је била велико градилиште црквено. Али, не треба да остане само на градњи црквених објеката. Потребна нам је суштина, а не само форма. Суштина је оно што смо данас доживели на Светој Литургији – причешће живим Христом, Истином, Правдом и сваким добром. Они који се нису причестили, треба да питају своје свештенике како могу да се причесте. Не смемо да мислимо да причешће није за нас, јер нисмо испунили неку форму или нисмо теолози, свештеници итд. Људи сматрају да смо ми који смо у мантијама верници професионалци. То не мора ништа да значи. Богу приступамо као људи, као живе личности, са својим добрим и недобрим делима. Са својом вером, подвизима и борбом.

Људи који нпр. дежурају и брину о другима, попут оних у болницама, чине велики подвиг. Дежурне сестре обилазе по целу ноћ болеснике, то је самарјански подвиг који нас удостојава да се причестимо. Врлинска дела, вера у Бога, Истину и Правду. Вера у нашу историју, вера у Косово и Метохију, све то постоји у нама, као што смо и  данас чули у песмама ове деце овде. То нам је све потребно, а најпотребнија нам је Црква и вера. Нама Србима је додатно потребно јединство и заједништво у борби за опстанак и очување Републике Српске на просторима Босне и Херцеговине.

Мало сам одужио. Зато бих прво молио за опроштај, а друго, да мало песмом кажемо нешто више него причом. Песма говори много и зато су овде моја братија ђакони које ми зовемо Лука и Клеопа због песме ''Лука и Клеопа''. Јуче сам написао две нове песме – једна се зове "Крститељ", а друга "Светитељи наши". Песме су наша лична карта, ко хоће да нас упозна, нека слуша те песме
- закључио је своју беседу Високопреосвећени.

Орденом Светог краља Драгутина - преподобног Теоктиста данас је одликован Горан Јевтић из Шепка, за оданост Цркви и несебичну љубав исказану кроз активно учешће у градњи храма светог Јована Крститеља.

Молитвеном сабрању присуствовао је и градоначелник Општине Зворник, господин Бојан Ивановић који је добио Архијерејску похвалницу због љубави, труда и несебичног учешћа у изградњи храма на гробљу у Шепку.

Високопреосвећени митрополит Фотије је освештао славске приносе верника, а крсни хлеб је преломљен са кумом славља, господином Раденком Видаковићем.

Сабрање је настављено уз трпезу љубави у порти храма.

УСЈЕКОВАЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЉ ХРАМОВНА СЛАВА ШЕПАК ГРАДОНАЧЕЛНИК БОЈАН ИВАНОВИЋ ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН