ПРОСЛАВЉЕНА КРСНА СЛАВА ГРАДА ДОБОЈА – ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ

„Добој је град који улива наду“ - рекао је данас Митрополит Фотије поводом градске славе у Добоју.
Фото: Епархија зворничко-тузланска
Прослава крсне славе града Добоја – Преображења Господњег започета је јутрос светим литургијама које су служене у свим градским храмовима.

Централни део молитвеног обележавања одржан је уз обред освећења славских дарова који је предводио Високопреосвећени митрополит зворничко-тузлански г. Фотије, уз присуство великог броја званичника и гостију.

Митрополит Фотије је славски колач преломио са градоначелником Добоја г. Борисом Јеринићем, упутивши топле речи окупљенима.

У свом обраћању, митрополит је истакао важност слављења имена Божијег у овом благословеном граду. „Лепо је данас бити у Добоју, благословеном граду. Граду у коме се поштују права људи на живот без обзира на веру и нацију. Добој је град широк, отворен, слободан,“ рекао је митрополит Фотије.

Он је подсетио на значај данашњег празника Преображења Господњег, који нас позива на духовно уздизање и преображавање, наглашавајући: „Данашњи празник нас позива да идемо у висине, да се успињемо ка Богу и преображавамо духовно, јер је то оно место где Бог обитава.“

Митрополит је такође похвалио напоре градских власти у развоју и изградњи Добоја, истичући сарадњу између Цркве и града на заједничким пројектима, попут изградње храма Часних верига светог апостола Петра у насељу Баре.

„Желим вам благословен дан и срећну славу. Да сви будемо благодаћу Духа Светога преображени,“ закључио је митрополит Фотије.

У наставку прочитајте комплетну беседу Митрополита Фотија:

Часни оци, господине градоначелниче, уважени господине амбасадоре, народни посланици, представници наше војске, полиције, градоначелници и начелници других градова све вас поздрављам. Ако сам некога прескочио молим за опроштај,

Лепо је данас бити у Добоју, благословеном граду. Граду у коме се прославља име Божије. Граду хришћанском, граду православном. Граду у коме се поштују права људи на живот без обзира на веру и нацију. Град широк, отворен, слободан. Град који је у изградњи. Град који прима људе и има пројекте да задржи оне који су овде. То вам говорим јер те ствари знам из разговора са братом Борисом ,градоначелником и његовим сарадницима. Добој је град који улива наду нама у Цркви а верујем и многима другима. Зато радо долазимо у Добој да се виђамо, да чујемо поједине предлоге а имамо и заједничких пројеката, нпр храм Часних верига светог апостола Петра у насељу Баре.

У сваком случају, желим вам благословен дан и срећну славу. Да сви будемо благодаћу Духа Светога Преображени. Данашњи празник Преображења Господњег се десио на гори Тавор где се Господ Христос попео са својом тројицом ученика током једне ноћи. Када се пред њима преобразио Он је показао славу свога божанства која је до тада била скривена у његовом телу. И нас тај празник позива да идемо у неке висине. Да се успињемо ка Богу и преображавамо духовно јер је то оно место где Бог обитава. То је оно место које се назива Царство Небеско. Зато је апостол Петар рекао Јакову и Јовану: Дајте да овде направимо три сенице, да ту останемо, јер је овде добро бити. То значи, добро је бити човек у заједници са Богом, а да би неко дошао у ту заједници он мора да исповеда и живи по три хришћанске врлине: веру, наду и љубав. То је пут који нас успиње ка Богу.

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ГРАДСКА СЛАВА ДОБОЈ ГРАДОНАЧЕЛНИК БОРИС ЈЕРИНИЋ