ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ПРАЗНИК ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА У МАНАСТИРУ ЛЕЛИЋ*ажурирано у 22.24ч

Велика литургијска свечаност на празник Светог Владике Николаја у његовој задужбини

Фото: Епархија ваљевска
Дан у коме је у Диптиху Светих уписано име Лелићког Златоуста, и ове године, протекао је у знаку молитвеног сабрања у манастиру Лелић, којег је подигао заједно са родитељима Драгомиром и Екатерином.

Свету Архијерејску Литургију су служила Преосвећена Господа Епископи: шумадијски Јован, зворничко- тузлански Фотије, шабачки Јеротеј, ваљевски Исихије и умировљени Епископ Константин, уз саслуживање свештенства и свештеномонаштва из више епархија.

На позив Владике Исихија, некадашњег му сабрата из манастира Ковиљ, благослов Тавне, Озрена, Папраће и свих светиња, умногоме немањићког доба, Епархије зворничко- тузланске донео је духовни отац тамошњег верног народа Владика Фотије.

Пут којим је ишао Свети Сава и сви српски светитељи до Светог Владике Николаја је пут за нас Србе, рекао је Владика Фотије, подсетивши на речи Преподобног Оца Јустина о Владики Николају као највећем Србину после Светог Саве. Отуда је, истакао је зворничко – тузлански архијереј велики благослов бити данас у његовој задужбини.

Свети Владика Николај је велики храст под којим могу стати сви православни Срби. Он их наткриљује, чува, штити, призива, сабира, обожује на свим континентима где год да они живе. Зато је данас овде свесрпски и свеправославни сабор. Ту је близу и Ава Јустин Ћелијски. Два велика светила српског народа у нашем добу. Као што је Бог у Црној Гори подигао Светог Василија Острошког и Светог Петра Цетињског, тако је и у ово наше доба подигао Светог Владику Николаја и Аву Јустина Ћелијског да буду стубови који ће осветљавати пут којим идемо - беседио је Владика Фотије.

Целу беседу Епископа Фотија послушајте овде:

Након Свете Литургије је преломљен славски колач са више домаћина из Србије и иностранства, а сабранима се обратио и домаћин сабрања, Епископ ваљевски Исихије, који се захвалио служашчим Епископима, као и верницима који су дошли да одају поштовање и дивљење Светом Николају, обраћајући му се за савет, поуку, утеху.

Лелићка братија на челу са игуманом о. Георгијем уприличила је трпезу љубави за све госте.
Обраћање Епископа ваљевског г. Исихија

Извор: Епархија ваљевска

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПАРХИЈА ВАЉЕВСКА МАНАСТИР ЛЕЛИЋ СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ВЕЛИМИРОВИЋ