Дервента - СВЕТОСАВЉЕ СВЈЕТЛОСТ КОЈА И У 21. ВИЈЕКУ ОСВЈЕТЉАВА

Вриједности које је утемељио и српским покољењима оставио први српски архиепископ и просвјетитељ Свети Саве слављене су на Светосавској академији у дервентском Центру за културу.

Домаћин овогодишње академије била је Стручна и техничка школа, а дио програма били су и њени и ученици Средњошколског центра „Михајло Пупин“, основних школа, те Центра за дјецу и омладину са сметњама у развоју „Будућност“.

Директорица Стручне и техничке школе Бранка Јовић истакла је да је пут просвјетитељства који је утабао Свети Сава једини исправан и данас.

-Традиција је да све школе у Дервенти, заједно са Центром „Будућност“, академијом прославе школску славу Светог Саву, а ове године је Стручној и техничкој школи припала част да буде домаћин. У 21. вијеку главно оружје којим човјек може да се брани и да га осваја, да њиме влада и њиме се служи, јесте знање. Животно дјело Светог Саве је вишевјековна цивилизацијска вриједност и не само да је поставио правне и духовне стубове државности и савременог школства, него је и у друштвено хуманитарним областима био визионар, покретач и оснивач – казала је Јовићева.

Ђакон Драган Милојевић, обративши се присутнима бесједом, поручио је да светосавским вриједностима и данас ваља тежити.
-То треба да чинимо, јер светосавље јеванђељем свједочи православље, то јесте, ако живимо према Христовим ријечима, ако будемо пратили Христову философију и заповјести сигурно ћемо кроз живот успјети да се изборимо са свим изазовима и искушењима које нас сналазе и у 21. вијеку – истакао је Милојевић.

Трудимо се да живимо светосавски јер Светосавље јеванђељем свједочи православље. Ако живимо јеванђелски по Христовим ријечима, ако будемо пратили Христову филозовију и заповијести, сигурно ћемо кроз живот успјети да се изборимо са свим искушењима, поручио је ђакон Драган Милојевић у бесједи на Академији уприличеној поводом поводом крсне славе просвјете – Савиндана.

Он је подсјетио да је Свети Сава 1219. године постао први српски архиепископ, те да је творац Номоканона, првог устава Србије и Српске православне цркве.

– Вриједности које Свети Сава доноси су неизмијерне, у смислу просветитељства, морала и најважније христанизације нашег народа. Његов лик и дјело превазилази српски народ, јер и други народи цијене Савино свједочење Јеванђеља и догмата седам Васељенских сабора који су и данас мјерило и циљ живота. Његово дјело је наш народ привео Цркви, Богу и вјери и ако би на тим вриједностима живјели од малих ногу, израсли би у честите људе и хришћане, нагласио је Милојевић, ђакон при Храму Преображења Господњег.

Светосавској академији присуствовао је и градоначелник Милорад Симић са сарадницима, директор Републичког педагошког завода РС Слађана Танасић, народни посланици Игор Жунић и Перо Ђурић, свештенство, просвјетни радници и ученици, те бројни суграђани.

Послије светосавске академије у Центру за културу одржан је и заједнички славски обред уз традиционално дружење просвјетних радника.

Присутне је поздравио градоначелник Милорад Симић честитавши славу свим ученицима и просвјетним радницима.

– Поносан сам што сам и сам дио просвјете и сматрам да је ово дружење лијепа традиција која треба да се настави – казао је Симић, а овом дружењу присуствовали су и гости Светосавске академије.

Текст и фото: Дервентски лист и Дервента кафе

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА ВЈЕРОНАУКА ДЕРВЕНТА ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЛОРАД СИМИЋ