ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: МОЛИТИ СЕ БОГУ И СВ. ДИМИТРИЈУ ЗА ПОМОЋ У ТЕШКИМ ВРЕМЕНИМА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас у Храму светог великомученика Димитрија у Шамцу Свету архијерејску литургију поводом Митровдана храмовне и славе општине и Борачке организације, а затим су положени вијенци код централног споменика на тргу за 440 погинулих бораца Друге посавске бригаде Војске Републике Српске.

Владику Фотија, у име братства и вјерног народа, дочекао је протојереј Ненад Тојић, архијерејски намјесник шамачки топлим ријечима добродошлице.

Преосвећеном Епископу су саслуживали као протојереј Ненад Тојић, парох шамачки као домаћин; протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, парох доњобрезички; протојереј-ставрофор Драган Јездић, парох брчански; протојереј-ставрофор Славенко Томић, парох зворнички те протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон као и ђакон Немања Јокић, ђакон при овом светом храму, а све уз молитвено учешће протојереја-ставрофора Миодрага Стевановића, пароха шамачког.

Данас је посебно лијепо било видјети ученике шамачких школа који су дошли са својим вјероучитељем, ђаконом Милорадом Пантићем, да присуствују светој Литургији и причесте се.

Преосвећни владика Фотије је на крају Литургије освештао славске дарове поводом храмовне славе и преломио хљеб са кумом Лазаром Микићем из Шамца.

У организацији Општине Шамац и Борачке организације преломљен је и крсни колач са начелником општине Шамац Ђорђем Милићевићем и предсједником Борачке организације Шамац, Радованом Зорановићем.

Владика Фотије истакао је да Срби имају светосавски пут вјере, те је позвао вјернике да се моле Богу и светом Димитрију како би помогли српском народу у тешким временима.

Часни оци, уважени господине начелниче, уважена господо представници града Шамца, драга браћо и сестре, драга децо.

Радујем се да сам данас могао доћи у Шамац на храмовну славу светога великомученика Димитрија Солунског. Долазио сам и раније, Богу хвала, више пута, док је овде службовао прота Јово и могу да кажем да се примети једна разлика од када је дошао отац Ненад. Прота Јово, који је отишао у мировину, је имао и има дар сликарства, дар уметности и то се види у црквама. Имао је и дар музике. Окупљао је младе људе који су се бавили етно, али и црквеном музиком. Све је то добро и благословено.

Међутим, има и друго што је потребно у цркви. А то је да се граде нови црквени објекти. То је сада припало у дужност новом намеснику, оцу Ненаду. Овде ће да се гради велика црквена сала и помоћни објекти. План је направљен и следеће године би требало започети радове. У сваком случају и уметност и неимарство су потребни. Обоје одражавају живот Цркве. А најважније је то да је данас на светој Литургији била пуна црква. Многи су се причестили а са њима и ова дечица овде која похађају православну веронауку. То је знак да се имамо рашта трудити и борити. Имамо рашта јеванђеље Христово сведочити и бити непоколебљиви сведоци јеванђеља у наше време.

То је оно што нам предстоји. И то, рекао  бих, не само у овде у Шамцу него диљем Епархије зворничко-тузланске. Негде су објекти завршени али нису легализовани што морамо да учинимо, негде су завршени само до пола и тако даље. Заиста наша епархија постаје једно велико градилиште. То је добро. Сви можемо да се укључимо и дамо своју лепту, свој допринос изградњи једне светиње, била то парохијска и манастирска црква. Та активност све покреће од представника општина, градова до министарстава и републичких власти да радимо на својој обнови и духовном уздизању. Многи представници власти говоре да нас је Црква очувала кроз историју, што је тачно. Али и ми треба да допринесемо на начин да сачувамо ово што имамо и да то унапредимо.

Данас празнујемо светог великомученика Димитрија. Ко је ишао у Солун вероватно се поклонио његовим моштима. Много пута се јављао и спашавао Солун као и друге градове од напада Турака Агарјана и других безбожника на Цркву Христову. Заштитник је свих који поштују његово име, а посебно ако га прослављају као крсну славу. Ја сам имао прилику да се поклоним његовим моштима и да се уверим да су мироточиве. Из његових моштију често тече лековити миро које исцељује од многих болести.
Благодарим Богу на данашњем дану и дивној молитвеној атмосфери на светој Литургији. Кумовима честитам на кумство. Они својим примером показују како се постаје прави Србин и хришћанин у данашње време.

Нека сте сви благословени и да се опет видимо овде или на неком другом месту. У недељу која долази служим у Копривни. Живели, Бог благословио и свако вам добро даровао!

Предсједник Борачке организације Шамац Радован Зорановић рекао је да је Борачка организација Републике Српске уложила огромне напоре за побољшање статуса борачких категорија.

Начелник општине Ђорђе Милићевић рекао је да је српском народу потребна духовна обнова.

"Шамац поручује да је духовна изградња српског народа основни задатак у који се морају укључити кључне институције Републике Српске, укључујући и нашу локалну самоуправу, као и све самоуправе у Српској. Сарадња са грађанима и уважавање људи, то је рецепт да једна локална заједница напредује. Сигуран сам да ћемо тај рецепт и даље успјешно примјењивати", нагласио је Милићевић.

Текст: СРНА и Епархија ЗТ
​Фото и видео: Епархија ЗТ