ПАТРИЈАРХ СРПСКИ У ЗВОРНИКУ НАКОН 90 ГОДИНА; ОСВЕШТАН САБОРНИ ХРАМ

У Саборном храму посвећеном данашњем празнику Рођењу Пресвете Богородице – Мале Госпојине у Зворнику Његова светост патријарх српски Порфирије служио је данас Свету архијерејску литургију.

Његова светост патријарх српски Порфирије први је патријарх који је, након 90 година, служио Свету архијерејску литургију у Зворнику.

Након литургије обављен је чин освећења Саборног храма, а потом славски обред поводом прославе храмовне славе.

Његовој светости су саслуживали епископи зворничко-тузлански Фотије, горњекарловачки Герасим, крушевачки Давид и осјечкопољски, барањски Херувим и велики број свештеника.

Богослужењу су присуствовали предсједник Републике Српске Милорад Додик, премијер Радован Вишковић, министар унутрашњих послова Синиша Каран, посланици у Народној скупштини Републике Српске Зоран Стевановић, Драгомир Васић, Споменка Стевановић, министар безбједности у Савјету министара Ненад Нешић, предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић, градоначелник и његов замјеник Бојан Ивановић и Милош Томић, начелници других општина и бројни вјерници.

Вредни неимари су, уз храм који гледа на Србију, подигли и два необично висока звоника са којих се звук црквених звона разлегао дуж обе дринске обале поздрављајући најдражег госта, Његову Светост Патријарха српског г. Порфирија, и преосвећену господу архијереје Српске Православне Цркве.

Неком Дрина тече десно, а неком Дрина лево тече, ма све да тече у дубину, на две поле свет да сече, знам тајни газ, о моје лане, и мост се пружи где ја станем, и све да вуку ме коњи врани, нема мени једне стране, док си ти на другој страни… дирљиве су риме великог песника љубави коју су данас посведочиле хиљаде и хиљаде верних пристиглих са обе стране те хучне и немирне, али бранама и језерима укроћене, реке. Тај тајни газ преко реке, која не раздваја већ спаја, овог јутра су направиле стотине Српчића, који су испунили порту храма и околне сокаке и улице и приредили, само онако како то могу деца, искрен и срдачан дочек свом духовном оцу, патријарху Порфирију, који је потом започео свечани чин освећења Саборног храма у славу и час Рођења Оне из које засија Сунце Правде, Христос Бог наш, рекао је између осталог патријарх Порфирије у својој бесједи.

Предсједник Српске, који је кум храма, рекао је за РТРС да Зворник заслужује овакав храм, изразивши задовољство што је био у прилици да помогне градњу.

"Послије дуго година успјели смо да завршимо овај прекрасан храм који заслужује град Зворник. Драго ми је што сам био у прилици да помогнем изградњу храма", рекао је Додик новинарима у Зворнику.

Према његовим ријечима, велики број окупљеног вјерујућег народа у Зворнику показује да је патријарх српски Порфирије вољен у народу.

"Гдје год се појави, патријарх носи снагу вјере. Ријеч је о о човјеку великог моралног и људског ауторитета којег воли наш народ", рекао је Додик.

Вишковић је рекао да сви храмови широм Српске означавају српско битисање на овим просторима и да је Зворник заслужио један овакав храм.

- Посебно сам почаствован што је патријарх данас у Зворнику. Ово је значајан дан за овај град - поручио је премијер Српске.

Након молитвеног чина, подијељена су признања заслужнима за градњу Саборног храма. На приједлог владике Фотија, Свети архијерејски синод Српске православне цркве одликовао је Орденом Светог Саве другог степена бившег градоначелника, а садашњег посланика у Народној скупштини Републике Српске Зорана Стевановића за заслуге у изградњи Саборног храма.
Градској управи Зворника додијељен је Орден Светог краља Милутина јер је заједно са одборницима зворничке скупштине препознала значај изградње храма, учествујући са двије трећине од укупног износа.

Орден Светог краља Милутина уручен је и градоначелнику Зворника Бојану Ивановићу за лични допринос овом пројекту, као и доктору архитектуре Драгану Јевтићу за посебне заслуге у реализацији овог пројекта, великом добротвору СПЦ Сави Ерићу за његов труд и љубав.

Добитници највишег одликовања Епархије зворничко-тузланске за велики допринос изградњи Саборног храма су Раде Лујић, Драган Миловановић, Брано Лукић постхумно, Јаков Галић, Драгомир Васић, Стеван Радић, Владимир Живковић са породицом, Будимир др Драгица Михајловић, Душан Стефановић, хаџи Јован Митровић, Сретен Ристић и компанија "Алумина".

Градња Саборног храм Рођења Пресвете Богородице почела је 2008. године.

Грађевински радови на овом храму су завршени, а у току је фрескописање.

Саборни храм има два монументална звоника, чија висина са крстовима износи по 54 метра, као и пет купола, од којих је централна висока 35 метара, док је дужина храма са олтаром 21 и ширина 19 метара.

Посјета српског Патријарха Зворнику почела је синоћ доксологијом у храму Рођења Светог Јована Претече, гдје га је дочекао велики број вјерника.

Текст и фото према Агенцијама

ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИК ВЛАДА ПРЕДСЈЕДНИК МИЛОРАД ДОДИК РАДОВАН ВИШКОВИЋ