ПРВА ЛИТУРГИЈСКА ПРОСЛАВА СВ. МУЧЕНИКА ЗВОРНИЧКОТУЗЛАНСКИХ

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије данас је у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини служио Свету архијерејску литургију поводом прве прославе Светих мученика зворничкотузланских.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На редовном мајском засједању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве 2022. године, милошћу Божијом, а на приједлог Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског господина Фотија,уврштени су у ред светих наше Помесне Цркве свештеници и цивили мученички пострадали током XX вијека на простору Епархије зворничко-тузланске.

Тако ћемо се од данас на овај дан сјећати оних који животе своје положише не желећи да се одрекну Христа. Сјећамо се жртава добојског логора, мученика влајићких, рожањских, осмачкодубничких, дрињачких, бродских, шековићких, забрђских, врањачких, лопарских и сијековачких и других невино пострадалих.

Владика Фотије је у обраћању вјерницима рекао да је ово одлука Светог архијерејског Сабора Српске православне цркве и Комисије за канонизацију при Сабору који су на прошлогодишњем мајском сабору донијели одлуку да буду проглашени мученицима страдали Срби у 20. вијеку на простору Епархије зворничко-тузланске.

Владика Фотије је истакао да мучеништво српско непрестано траје, те да пред Богом ниједна жртва не пропада.

"Цио 20. вијек српски народ је распет, прогањан, убијан, распињан на разне начине", рекао је владика Фотије и нагласио да је Бог моћнији од свих тих империја земаљских.

Његово преосвештенство је истакао да је и овај празник данас побједа српског народа, српске Цркве, побједа страдалника над непријатељима који су их мучили.

"Њихова судбина се не зна, али наши људи и наши мученици су сада канонизовани и више не вршимо парастосе за њих, него им се молимо као светитељима. Мучеништво зворничкотузланских мученика остављено је не за награде овоземаљске, него вјечне", нагласио је владика Фотије.

Његово преосвештенство је рекао да Бог све види и Црква све чува.

"Побједа је увијек на страни Божијој и људи који су уз њега", поручио је владика Фотије у обраћању бројним вјерницима.

Владика Фотије је напоменуо да су распета многа српска браћа, многи православни хришћани на мјестима гдје су ратови.

"И ми смо овдје распети у нашој Републици Српској јер није лако очувати се да будемо православни Срби, да сачувамо православну вјеру", рекао је владика Фотије.

Његово преосвештенство је поручио да се треба борити да са Запада не буде унесен отров у просвјету, лажним учењима и родним теоријама, законима содоме и гоморе.

"Морамо своју омладину спасити од зла, овог отрова, од сатанизма и ту нам требају мудре главе које воде државу и знају да кажу не, ми то нећемо дозволити нашој дјеци, јер ми имамо своју православну традицију и то хоћемо нашој дјеци", напоменуо је владика Фотије.

Поред свештеника и ђакона из наше епархије, данас је Преосвећеном епископу Фотију саслуживао и драги гост из Епархије рашко-призренске, архимандрит Михаило (Тошић), игуман Манастира светих Архангела у Призрену.

Како то канони и прописују, на малом входу икона Светих мученика зворничкотузланских је донешена и постављена да народ прилази и цјелива је. Поред вјерног народа било је примјетно и присуство средњошколаца који су дошли са својим вјероучитељима да активно учествују у овом историјском догађају.

Пригодну бесједу о настанку празника Светих мученика зворничкотузланских одржао је протонамјесник Немања Ерак.

По завршетку Свете Литургије уприличена је трпеза љубави као наставак овог молитвеног сабрања у епархијском двору.

НОВОМУЧЕНИЦИ ЗВОРНИЧКОТУЗЛАНСКИ САБОРНА ЦРКВА БИЈЕЉИНА