ОСВЕЋЕЊЕ У СРПСКО-РУСКОМ МАНАСТИРУ СВ. АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ У УГЉЕВИКУ

Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије изјавио је након данашњег освећења конака у српско-руском Манастиру светог Александра Невског у Угљевику да су Срби и Руси браћа по свему.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
 У недјељу, 30. октобра 2022. године, Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Манастиру светог Александра Невског у Угљевику.

Епископу су саслуживали архимандрит Гаврило (Стевановић) , игуман Манастира светог Николе на Озрену и протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски.

Светој Литургији је приствовао амбасадор Руске Федерације у БиХ, г. Игор Калабухов, начелник општине и руководиоци РиТЕ Угљевик, те велики број вјереника.

Благољепију на богослужењу допринијели су теолози из Горњег Забрђа и Загона, као и чланови хора „Теодул" из Г. Забрђа.

Епископ је истакао да Срби и Руси имају једну вјеру православну, једну историју и да су братски народи.

"Манастир светог Александра Невског у Угљевику и Манастир свете Матроне у Ритешићу код Добоја су наше посебне везе са великом братском Русијом", навео је владика Фотије у бесједи и додао да су Српска и Руска црква јединствене.

"Све наше светиње су и руске, а све руске светиње су и наше", поручио је владика Фотије.

Он је за Угљевик рекао да постаје значајан духовни и културни центар Епархије зворничко-тузланске и пожелио да у њему ври православље.

Амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов је на свечаности рекао да истина и правда морају имати снагу да се боре са ђаволом и свим античовјечанским вриједностима.

"Управо цркве и манастири нам дају снагу да будемо снажни у тој борби, а важна је љубав и истинско пријатељство између руског и српског народа", поручио је Калабухов.

Он је додао да је за Русе Угљевик веома значајно мјесто и да је фанцинантан осјећај бити у прилици да се осјети духовност Манастира светог Александра Невског, у којем је био и када су у њему били стационирани руски војници у мировној мисији.

Након свете Литургије Епископ Фотије је освештао новоподигнути манастирски конак, који је довршен уз велику помоћ Фонда подршке хришћанској култури и наслијеђу из Москве.

Владика Фотије је одликовао Орденом светог краља Драгутина-преподобног Теоктиста Милана Алексића из Горње Трнове за дугогодишњу оданост својој Цркви и несебичну хришћанску љубав и свесрдну помоћ око подизања и обнове ове светиње.

Епископском похвалницом одликовани су: РиТЕ Угљевик, Перо Томић из Угљевика, Доо „Славуј" из Брчког, Општина Уљевик, те Ивка Радовановић из Угљевика.

По освећењу конака услиједио је свечани ручак у манастирској трпезарији. У току трпезе љубави присутнима се обратио старјешина манастира, протонамјесник Срђан Васиљевић, поздравивши све и заблагодаривши на помоћи око подизања ове светиње, која је посебан благослов Божији за читаву Епархију зворничко-тузланску, будући да је манастирски храм подигнут од руских миротвораца послије рата у БиХ и дарован српском народу да се преко овог храма призива мир небески нашем народу.

Трпезу љубави су уљепшали својим појањем српских и руских родољубивих пјесама свештеници и богослови, те чланови хора ''Теодул'', али посебну драж су учинили руски иконописци, који су живописали манастирску трпезарију отпјевавши руску козачку пјесму Конь.

Фото: Епархија зворничко-тузланска

МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ УГЉЕВИК ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН АМБАСАДОР ИГОР КАЛАБУХОВ НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ РУДНИК И ТЕРМОЕЛЕКТРАНА