ВЕЛИКОГОСПОЈИНСКИ САБОР КОД МАНАСТИРА ОЗРЕН

Благословен дан и благословено време данас на Озрену да прославимо име Божије. На нама је данас највећи терет и крст да будемо сведоци јеванђеља Христовог у ово распето време. ​- Епископ Фотије
Фото: Епархија зворничко-тузланска
Традиционално, деценијама, код манастира Светог Николе на Озрену одржава се црквено-народни збор у данима претпразништва и попразништва Успења Пресвете Богородице, као и на сам празник.

Такође једна од традиција за празник Велике Госпојине јесте да свету архијерејску Литургију служи Епископ зворничко-тузлански, уз саслужење више свештеника и свештеномонаха, те тако би и ове године.

Љепота празничних дана на Озрену се огледа управо у саборовању око светог храма гдје се јасно види центар живота житеља ових крајева, а свако богослужење које се служи у овим данима буде и веома посјећено и вјерници евхаристијски и молитвено узимају учешће у истим.

Централна прослава свих сабора и зборова јесте управо Литургија која је служена испред светог храма како би мноштво вјерника, који су дошли са свих страна, могли да буду укључени у богослужење.

Будући да је данас завршен Госпојински пост велики број вјерника се причестио пресветим тајнама Тијела и Крви Христове.

По завршетку Литургије, свим вјерницима се обратио Епископ Фотије богоугодном бесједом. Преосвећени владика Фотије је на почетку честитао данашњи велики празник Успења Пресвете Богородице када се од давнина одржава велики црквено-народни сабор код Манастира светог Николе на Озрену.

Благословен дан и благословено време данас на Озрену да прославимо име Божије. На нама је данас највећи терет и крст да будемо сведоци јеванђеља Христовог у ово распето време. Живимо у јако тешком времену, политички и економски, у читавом свету. Зато је потребно да будемо са својом Црквом како би крст времена изнели заједно. Понаособ то није могуће, али заједно ћемо успети, истакао је владика Фотије у својој бесједи.

Крсна слава и икона је оно што нас обједињује и чува. Поред тога наше светиње на Косову и Метохији, Хиландар. Овде код нас манастири Ловница, Папраћа, Тавна, Озрен. То су нађи немањићки темељи на којима можемо да зидамо и да опстанемо у данашње време. Кад год смо зидали ван тих темеља није било добро, наставио је Епископ Фотије.

На крају се владика Фотије захвалио игуману Гаврилу на труду и борби око Озренске светиње, не само данас, него током целе године се игуман труди да ова светиња цвета и напредује.

Након бесједе изабран је кум за следећу годину, господин Мелента Јовановић, војни официр у пензији.

Кум је он понио Часни Крст у формираној Литији те је извршен опход око храма.

Послије опхода са крстом, литијама и иконама, славске дарове је освештао Епископ Фотије те сломио славски колач са овогодишњим кумом г. Мирославом Мићановићем.

У наставку је уприличена трпеза љубави за све присутне и велико народно весеље уз традиционално коло.

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА МАНАСТИР ОЗРЕН АРХИМАНДРИТ ГАВРИЛО ОЗРЕН ПЕТКОВИЋ НАЧЕЛНИК