ЗВОРНИК: СЛАВА ХРАМА И РУКОПОЛОЖЕЊЕ НА МЛАЂЕВЦУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Радост храмовне славе открића и Преноса моштију светог првомученика и архиђакона Стефана на Млађевцу, код Зворника, увећана је архијерејским служењем Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија.

Златна кошница,
Гамалило рече,
са црвеним цвећем,
пред гробом стоји Стефана светога,
што крв своју проли за Христа.

Пошто свети архиђакон Стефан би камењем убијен од Јевреја, чесно тело његово лежаше на отвореном месту под градом ноћ и два дана: јер беше остављено да га поједу пси, звериње и птице. Но другачије хтеде Промисао Божја. Друге ноћи дође Гамалил, који се спомиње у Делима Апостолским (5, 34; 22, 3), учитељ Павлов и потајни ученик Христов, узе тело, однесе га у Кафаргамалу на своје имање, и ту га чесно погребе у једној пећини у гробу свом. У исту пећину сахрани Гамалил и свога пријатеља Никодима, кнеза јеврејског, који ноћу беше долазио Господу Исусу (Јн. 3, 1-2),и који плачући над гробом Стефановим умре.

Од тога времена прошли су векови, и нико од живих није знао, где је сахрањено тело светог Стефана. Но 415. год., за време Јерусалимског патријарха Јована, јави се Гамалил три пута у сну свештенику Кафаргамалском, Лукијану, и потанко му оприча све о сахрани свих поменутих указујући тачно место њихових заборављених гробова. Узбуђен од тога сна Лукијан јави патријарху, и с благословом патријарховим оде с људима и откопа четири гроба. Гамалил му беше већ у сну рекао, које је чији гроб. Силни мирис благоухани испуни сву пећину од моштију светитељских. Тада мошти светог Стефана беху свечано пренете на Сион и ту чесно сахрањене, а мошти осталих изнесене на једно брдо више пећине, и ту у једној цркви положене. Многа исцелења болесника догодише се тога дана од моштију светог Стефана. Доцније те мошти бише пренете у Цариград.

За малу литургијску заједницу храма на Зворничком језеру ово је изузетна радост, јер је Епископ Фотије први пут служио у овом храму.

Храм Светог архиђакона Стефана на Млађевцу се налази поред магистралног пута Зворник – Источно Сарајево. Храм је димензија 15х10 метара. Градња храма почела је у јуну 2008. године према пројекту архитекте Драгана Јевтића из Зворника, а завршен је 2011. године.

Његовом Преосвештенству саслуживали су архимандрит Нектарије (Тешић), игуман манастира Папраћа; архијерејски намјесник зворнички, протојереј-ставрофор Видоје Лукић и протођакон Немања Спасојевић.

Додатну радост овом саборовању учинило је рукоположење два достојна кандидата за свештену службу на њиви Господњој: ђакона Жељка Павловића у презвитерски чин и Велибора Крајишника у чин ђакона.

Храмовној слави кумовали су удружено: Марија Живковић, Арсеније и Јован Сандић, Рајо и Зорица Јанковић, Бранко и Стана Бандић.

Нека је слава Господу и његовом угоднику архиђакону Стефану на оваком дану и великом дару!

​протојереј Јован Максимовић

СВЕТИ СТЕФАН ХРАМОВНА СЛАВА ЗВОРНИК МЛАЂЕВАЦ РУКОПОЛОЖЕЊЕ