Епископ Фотије: РАСТИМО УЗ ЦРКВУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко–тузлански г. Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију у Храму свете Петке Параскеве у Доњем Магнојевићу.

Храм, који иначе припада парохији у Вршанима, је био премали да прими све који су дошли, предвођени својим парохом, протом Луком Петровићем, на данашње литургијско сабрање.

Преосвећеном Епископу Фотију су саслуживали архијерејски намјесник бијељински, протојереј-ставрофор Љубо Богдановић;  протојереј-ставрофор Миодраг Гаврић, умировљени парох бијељенски; протојереј-ставрофор Жељко Матић, јереј Александар Јефтић и протођакон Лазар Илић.

Из данашњег прочитаног одељка Светог Писма смо сазнали да су свети Апостоли говорили народу разумљивим језиком. Ако су се налазили међу рибарима они су говорили наводећи примере из живота рибара које они разумеју. Исто тако када су говорили са сточарима. Сетимо се прича о пастиру и овцама. Данас смо конкретно чули о томе како кад се кућа гради она мора да има јаке темеље да би била постојана, мислећи на Цркву Божију. И ево, преко рукоположења, које извршисмо данас, ми ђакона Жељка, као новог свештенослужитеља, уградисмо у Цркву Христову. Најистакнутији чланови те живе Цркве су светитељи Божји, али и свака крштена душа је позвана да буде храм Бога Живог и да у њој Бог обитава, поручио је у бесједи Епископ Фотије.

Током свете архијерејске Литургије владика Фотије је рукоположио Жељка Павловића из Папраће у свештени чин ђакона.

Упућујући ријечи поуке новорукоположеном Преосвећни владика је рекао:

Добро је и лепо видети кад млади људи приступају светом олтару и желе да буду служитељи речи Божије. Тиме Црква Христова узраста и богати се.

Послије свете Евхаристије обављено је и освећење новог светосавског дома који је изграђен добровољним прилозима вјерног народа Доњег и Средњег Магнојевића.

Литургијском сабрању присуствовали су представници градске управе и других јавних институција.

ВРШАНИ ДОЊИ МАГНОЈЕВИЋ РУКОПОЛОЖЕЊЕ ОСВЕЋЕЊЕ