Епископ Фотије - ВЕЛИКИ ЉУДИ ЧИНЕ ГРАД ВЕЛИКИМ

Велики град чине велики људи, ми требамо велике људе да би наша Бијељина постала велика. А велики град може бити у разним аспектима велики. Велики је данас Бог кога прослављамо, велики је свети Пантелејмон чији спомен вршимо као заштитника нашег града, заштитника наших болница и свих људи који помажу ближњим својим, рекао је Епископ Фотије поводом славе града Бијељина.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Светом архијерејском Литургијом, коју је предводио Епископ зворничко-тузлански Фотије, свечано је започела прослава крсне славе Града Бијељина.

Велики број вјерника, свештенства и монаштва је узео учешћа у литургијском сабрању при Храму светог великомученика Пантелејмона у Бијељини.

На крају свете Литургије Епископ Фотије се обратио народу богонадахнутом бесједом, говорећи о светом великомученику Пантелејмону, његовом животу и примјеру, а затим је и пренио тај дух подвига на данашње вријеме.

- Велики град чине велики људи, ми требамо велике људе да би наша Бијељина постала велика. А велики град може бити у разним аспектима велики. Велики је данас Бог кога прослављамо, велики је свети Пантелејмон чији спомен вршимо као заштитника нашег града, заштитника наших болница и свих људи који помажу ближњим својим.

- Свети Пантелејмон је пострадао у 4. веку раног хришћанства 304.године када и свети великомученик Димитрије, свети Георгије и свети Прокопије. Сам је био лекар, али је од Бога добио дар да чини чудеса и исцељује. Исцељивао је оно што медицина у то време, али можда и данас не може да исцели. Исцелио је слепога од рођења и још друге неизлечиве болести је исцелио, али и изгонио демонске силе. Када је био изведен као хришћанин на суд пред ћесара он је непоколебиво исповедао веру у Христа Господа и Спаситеља света. Био је у тамници и сваки пут после мучења, Христос сам је долазио и исцељивао га од мука и рана а он је опет настављао своје сведочење. Трећег дана тих мука и тог истјазавања власти су одлучиле да га посеку мачем. Међутим мач којим су хтели да му пресеку врат се поломио и његов врат је остао неповређен. Тек када је свети Пантелејмон завршио своју молитву и рекао "сад ме посеците", тек тада  су успели да га посеку и он је страдао на исти начин као и свети Јован Крститељ.

Затим је извршен опход око храма, освећени су славски дарови и пререзан је славски колач. Кум овогодишњег сабрања био је др Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине.

Љепоту овогодишњег празника поред великог броја званица, представника политичког, привредног и културног живота Републике Српске дао је и наставак уређења храма и порте. Велику захвалност изражавамо градској управи на помоћи уређења порте храма.

Молећи Господа и уздајући се у свог заштитника светог Пантелејмона, чији је дио моштију у нашем храму, надамо се да ће сваке године овај храм бити све већи украс и духовни центар града Бијељине јер је посвећен њеном заштитнику  и покровитељу.

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН ГРАДСКА СЛАВА ХРАМОВНА СЛАВА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ НЕДЕЉКО ЋОРИЋ МИНИСТАР ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ ВОЈИН МИТРОВИЋ