Епископ Фотије - КАД ПОСВЕЋУЈЕМО ЦРКВУ СВ. САВИ ТАДА ЗНАМО ПУТ КОЈИМ ТРЕБА ДА ИДЕМО

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Благодаћу и милошћу Пресвете Тројице, парохија липачко-придјелска богатија је за још један Дом Божји.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије освештао је данас храм посвећен Светом Сави, у селу Придјел Доњи надомак Добоја.

Преосвећеног владику, са свештенством и вјерним народом, дочекао је мјесни парох протојереј-ставрофор Слободан Михајловић ријечима "Благословен је онај који долази у име Господње.

По свечаном дочеку Eпископа, услиједило је велико освећење храма и прва Света архијерејска Литургија.

Преосвећеном владици саслужували су протојереј-ставрофор Славенко Томић, парох у Зворнику и протојереј Драган Михајловић парох у Лупљаници код Дервенте те протођакони Лазар Илић и Немања Спасојевић.

На почетку беседе Преосвећени владика Фотије је изразио радост поводом данашњег освећења храма Светог оца нашег Саве ријечима да се данас збио диван и благословен догађај препун духовне радости и благодати Духа Светог. Сви смо чули, у молитвама које смо прочитали данас, да је освећење храма велики духовни догађај не само за место у ком се дешава него и за целу епархију, а био бих слободан да кажем и за целу Цркву. Црква је место сабирања народа око вере у једнога Бога, Створитеља света и човека, како се записано у Старом Завету. Али у Новом Завету смо сазнали да је Бог један али и Тројичан – Отац, Син и Свети Дух. Све то, и више од тога се помиње у молитвама приликом освећења једног храма. Као што се сваки човек помазује светим миром приликом крштења тако смо и ми данас помазали овај свети храм. Он тако постаје освећени дом Божји. Исто тако и сваки човек је позван да буде храм Божји, обиталиште Духа Светог, као што је овај храм постао после освећења.

Владика је додао да су Свети оци говорили како није довољно веровати у Бога, него је потребно правилно веровати. Веровати у правог Бога. Веровати православно, јер само православна вера спасава.

Епископ Фотије је у наставку посебно захвалио свима који су помогли да се ова светиња подигне - кумовима, добротворима, приложницима који су са својим свештеником и одборницима помогли да се подигне и данас освешта овај храм посвећен Светом Сави. А кад посвећујемо цркву Светом Сави онда ми Срби знамо пут којим треба да идемо, закључио је владика.

По освећењу храма, полагања моштију мученика у часну трпезу и прве Архијерејске Литургије, услиједио је избор кума цркве. За кума цркве изабран је господин Ратко Стјепановић из Придјела.

Током свечаности Преосвећени Владика Фотије одликовао је орденом Светог краља Драгутина – Преподобног Теоктиста, због доприноса приликом градње храма Светог Саве у Придјелу Доњем кума цркве Ратка Стјепановића као и Недељка Топаловића, Игора Лукшића и Спасоју Марковића.

За кумове иконостаса, који је такође данас освештан, изабрани су Жељко Кршић и Милкан Бјелановић.

На крају свечаности, којој је присуствовало мноштво вјерног народа, уприличена је и трпеза љубави за све присутне госте уз пригодан културно-умјетнички програм и народно весеље.

ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН СВЕТИ САВА ПРИДЈЕЛ ЛИПАЦ