Епископ Фотије: ХОЋЕМО ДА БУДЕМО ПРИСУТНИ У ТУЗЛИ

У суботу 8. јануара, други дан празновања Рождества Христовог, који је посвећен Сабору Пресвете Богородице, богослужио је Његово Преосвештенство епископ зворничко - тузлански г. Фотије у Катедралном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли.

У ове радосне дане Епископ Фотије традиционално долази у Тузли да, како сам каже, буде уз свој народ у Тузли, гдје је уједно и Епископски двор што свједочи важност самог града за све нас као и овог Светоуспењског храма који ће ове године прославити 140 година од освећења.

Домаћин и старјешина храма протојереј Милош Тришић је заједно са вјерним народом дочекао свог Архијереја.

Светом Литургијом је началствовао Епископ Фотије, а саслуживало му је у Христовој оданости и братској љубави више свештеника и ђакона наше епархије.

У току Свете Литургије, на малом входу, Преосвећени владика је рукопроизвео у чин протођакона своја два ђакона, Немању Спасојевића и Лазара Илића.

Епископ Фотије је у својој бесједи изразио велику радост што је овдје данас у Тузли и што је осјетио велику љубав народа и градских отаца рекавши између осталог : Ево другог дана Божића смо у Тузли, у старом сједишту наше епархије, као што будемо и за други дан Васкрса и за још многе велике празнике. Хоћемо да будемо присутни у Тузли, да чувамо то предање које имамо, то је било наше сједиште, центар наше епархије, које има диван храм посвећен Успењу Пресвете Богородице, а сада и дивну икону Млекопитатељницу са Свете Горе пред којом, колико сам чуо од отаца овог храма, чудеса се дешавају. Свештеници читају молитве и људи се исцјељују по вјери својој.

Бесједећи о данашњем Празнику Епископ Фотије је казао : После самога Христа, Пресвета Богородица нам је најважнија у икономији спасења. Она је родила Христа, она је посредница нашег спасења, велика молитвеница, наша заштита, наша духовна Мајка. Велики је дан овај празник и велики је благослов.  Ми се увијек молимо када је Божић, празник мира, да будемо заједно, да будемо у породици окупљени, да будемо у једној заједници, да се подсјетимо основних темеља и постулата наше вјере. А то је вјера у Бога, у спасење, вјера у Мир Божији који се управо пројавио на празник Божића, вјера у могућност да људи живе заједно, вјера у могућност да људи виде другога као брата,  а свети Оци су говорили када видимо лице брата свога да видимо Бога свога.

Уживајући љепоту мира Божијег који дише Тузлом данашњи дан, Епископ Фотије је више пута исказивао велику радост што је данас у Тузли и поново је казао : Браћо и сестре, добро је да смо данас овдје у Тузли, добро је да ћемо ако Бог да ове године у Тузли имати велике празнике и прославе 140 година од оснивања овог светог храма и да ће наш Патријарх почетком јуна доћи да буде овдје заједно са нама и многе друге владике наше. Тако да дамо подршку свему ономе што црквена општина овдје чини око обнове овога светога храма, његовог украшавања и двора и порте храма, али и да Патријарх заједно са нама буде подршка српској заједници која живи у Тузланском кантону. Ту нас је мало остало и ту треба подршка. Они који живе овдје да ту и остану, а они који имају снаге и могућности и који имају домове да се врате у Тузлу, у своје куће. Да ми ојачамо на овом простору, јер смо ту вјековима живјели.

По завршетку Свете Литургије владика Фотије је наградио још два свештеника који су својим дугогодишњим трудом и залагањем на њиви Господњој заслужили да напредују у црквеном поретку, те је тако отац Иван Савиновић рукопроизведен у чин протојереја, а отац Јеленко Лазић у је добио достојанство протонамјесника.

Опет традиционално, у наставку је уприличен Божићни пријем у Епископском двору, гдје су угошћени представници кантоналних власти, представници исламске заједнице и многи пријатељи из пословног свијета који су годинама уз тузлански Саборни храм.

У току трпезе љубави вишедеценијски пријатељ Цркве, њен вјерни парохијанин и у најтежа и у наљепша времена, приложник и неко на кога се братија могу ослонити увијек, господин Александар Васиљевић, који је овдје поникао, одрастао, засновао породицу и не планира да остави Тузлу и свој храм, добио је Архијерејску грамату, као знак захвалности и пажње од Епископа Фотија.

Хвала свим људима добре воље који су уз наш Светоуспењски храм и који помажу да он засија својом пуном љепотом, као и онима који ће тек да помогну, а највећу захвалност братство овог храма  и српски народ Тузле исказују своме душеводитељу, Епископу Фотију, који је из године у годину све више уз свој народ и не само да га кријепи, него и крчи пут којим треба ићи.

У знак захвалности на данашњу канонску посјету и молитвено заступништво, братство храма је даривало своме Архипастиру и оцу панагију са иконом Богородице Млекопитатељнице.

Ми сви хоћемо и можемо заједно живјети, те у радости који нам донесе Богомладенац Христос, желимо свима Мир Божији који је главна одлика овог празника !

МИР БОЖЈИ - ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Текст: Зоран Лукић

САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ТУЗЛА ЧИН