ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ОБНОВЉЕНИ ХРАМ У ТЕШЊУ

У недјељу 20. по Педесетници, 7. новембра 2021. године, када прослављамо свете мученике Маркијана и Мартирија, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Г.Г. Фотије је служио Свету архијерејску Литургију у храму Покрова Пресвете Богородице у Тешњу.

Епископу Фотију су саслуживали и браћа свештенослужитељи: архимандрит Симеон Обреновић, протојереј-ставрофор Миладин Вуковић (архијерејски намјесник теслићки), протојереј Недељко Горановић, јереј Мирослав Тодоровић и ђакон Лазар Илић.

Обраћајући се преосталим Србима у Тешњу Владика Фотије је нагласио да је ''потребно бити хришћанин чак и у условима где су православни мањина. Чак и тада је потребно сведочити своју веру и задобијати слободу коју нам је Господ дао. А то је да сам слободан да се молим своме Богу а да ме моја савест ни у чему не окривљује. Чим чиниш зло немаш слободу пред Богом, а онда полако губиш слободу и пред другим човеком јер осећаш да си и пред њим нешто крив. Велику одговорност у таквим срединама носе већински народи који треба да покажу добру вољу и ширину свога духа. Јер ће Бог на крају историје судити да ли смо били људи или нељуди.''

Овом приликом  Епископ Фотије је освештао обновљени Храм Покрова Пресвете Богородице у Тешњу чија историја почиње 1923. године када је стари храм из 1853. порушен због тоњења и предузета је иницијатива за градњу новог храма.

Храм је обновљен захваљујући  великом труду претходног свештеника Мирослава Тодоровића и парохијана тешањске парохије, те великом помоћи православних хришћана из других парохија, као и несебичном помоћи општинских власти, суграђана, привредника, припадника других вјерских заједница у Тешњу и околини.

Кум обновљеног храма је господин Александар Аврамовић из Источног Сарајева који је овом приликом одликован архијерејском похвалницом.

По завршетку Свете Литургије Преосвећени владика Фотије је одликовао:
  1. Госпођу Јадранку Марковић, архијерејском похвалницом, за цјеложивотни труд и помоћ Цркви
  2. Господина Александра Аврамовића, архијерејском похвалницом
  3. Господина Изудина Ахметлића, орденом краља Драгутина
  4. Господина Ахмета Хујдура, архијерејском похвалницом
  5. Господина Вахдета Хрвића, архијерејском похвалницом
  6. Господина Фадила Ћостовића, архијерејском похвалницом
  7. Господина Едина Јабанџића, архијерејском похвалницом
  8. Општину Тешањ, архијерејском похвалницом
  9. Дом културе Тешањ, архијерејском похвалницом

Сви претходно наведени су учествовали како у обнови храма Покрова Пресвете Богородице у Тешњу, тако и у градњи новога  храма у Росуљама и за то им велико хвала.

Прослава је настављена трпезом љубави у порти храма у Тешњу.

јереј Борис Станић,
​парох тешањски