2. ДАН-ПАТРИЈАРАШКА ЛИТУРГИЈА И ЛИТИЈА ПОВОДОМ СЛАВЕ ГРАДА ДОБОЈА

ПОСЛЕДЊИ ПУТ АЖУРИРАНО У 19.августа у 21.41ч
Фото: Павле Ђуричић
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио je 19. августа 2021. године, на празник Преображења Господњег, свету архијерeјску Литургију у цркви Светих апостола Петра и Павла у Добоју, у Епархији зворничко-тузланској.

Саслуживали су Њихова Преосвештенства господа Епископи бачки Иринеј, врањски Пахомије, зворничко-тузлански Фотије, горњокарловачки Герасим, крушевачки Давид и ваљевски Исихије, свештенство и свештеномонаштво из више епархија у молитвеном присуству многобројног верног народа.

Обиљежавање је почело Светом архијерејском литургијом коју је служио патријарх српски Порфирије, након чега је одржана литија, те уприличен славски обред.

Ово је прва посјета српског патријарха Добоју након 83 године.

Преосвећени Епископ Иринеј је по благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија и домаћина епархије Епископа Фотија беседио после прочитаног Светог Јеванђеља о самом празнику Преображења Господњег.

Епископ Иринеј је говорио и о стратишту у Добоју, односно логору који је основан у Првом светском рату у овом граду.

Он је истакао да је данашње окупљање благословено, и да српски Патријарх 83 године није био у Добоју и да је ово велики благослов за сав народ Епархије зворничко-тузланске.

Говорећи о Преображењу Господњем Епископ Иринеј је истакао да само Јеванђеље говори о догађају Преображења, али да треба знати да у нашем језику када се неко преобрази значи да се догодила суштинска промена. У изворном језику та реч не значи то, него примити другачији изглед, открити се, пројавити се, али без измене суштине јер је Бог по природи неизмењив, а и као човек од зачећа сједињен, несливено и нераскидиво са Божанском природом као вечнога Сина и логоса Божијег.

Епископ Иринеј је додао да је Господ из љубави постао један од нас, и да нас недостојне Преображење Господње позива да будемо учесници самог празника, као што су Апостоли били учесници самог Преображења.

"Празник Преображења Господњег треба да схватимо као циљ и образац нашег живота", закључује Епископ Иринеј.

Обиљежавању крсне славе града, уз многобројне вјернике, присуствовали су предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, премијер Радован Вишковић и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.

Присуствовали су и потпредсједник Народне скупштине Милан Петковић, министар привреде и предузетништва Вјекослав Петричевић, министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Срђан Рајчевић, као и градоначелник Добоја Борис Јеринић.

Крсну славу, заједно са бројним Добојлијама, обиљежили су и посланици Народне скупштине Републике Српске, представници Српске у заједничким институцијама БиХ, начелници и градоначелници локалних заједница у Републици Српској.

Патријарх српски Порфирије истакао је у обраћању да је велика радост испунила његову душу због тога што је прва посјета Републици Српској и БиХ управо посјета Добоју.

- Имам вас у срцу и непрестано се молим Богу за вас и молим вас да се молите за мене, јер ја сам овдје заиста свој међу својима - поручио је патријарх.

Градоначелник Добоја рекао је да се на данашњи дан, због посјете патријарха српског Добоју, радује овај град, али и читава Република Српска.

- Сви кажу да је Добој град људи са великим срцем. Долазак патријарха Порфирија то велико срце испуњава љубављу - истакао је Јеринић и захвалио патријарху на посјети.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, честитајући славу руководству града и грађанима Добоја, поручио је да је овај град стратешки важан за Републику Српску.

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић честитала је Добојлијама и руководству града крсну славу.

По освештању Патријарх Порфирије је благословио сав окупљени верни народ те произнео свечану беседу у којој је између осталог истакао да смо сви радосни што славимо Преображење Господње и да нема већег повода да се окупимо, јер је само Преображење слава Божија и слава сваког човека. У том празнику је много садржаја и смисла за наше постојања, али пре свега остваривање Божије воље.

Патријарх Порфирије је поручио да знамо да је наше име хришћанин, а презиме православни. Србин, православни, хришћанин то је пун идентите додао је.

"Вера је оно што нас чини да јесмо једно, вера је оно на чему градимо међусобно поверење, вера је оно што нас чини да знамо да нас Бог воли", рекао је Патријарх Порфирије.

Истакао је да је неизмерно радостан што је прву посету Републици Српској и БиХ учинио управо у поносном и часном граду Добоју.

"Нека свако буде оно што јесте. Нека се свако моли Богу на свој начин, али свако да поштује онога другога", навео је Патријарх и поручио да ми имамо вековно искуство заједничког живота и да нису нама потребни издалека, најчешће самозвани, миротворци.

"Не кажем да их нема и искрених, али има их који не разумеју наш концепт живота, наше односе, наш идентитет."

Интереси наши јесу да свако буде оно што јесте ако је православни хришћанин Србин, да то буде и јесте, ако је Бошњак и Хрват, да то буде и заиста јесте, поручио је Патријарх Порфирије.
ФОТО ГАЛЕРИЈА: Павле Ђуричић
ажурирано у 16.58ч

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ДОБОЈ ЛИТИЈА ГРАДСКА СЛАВА СЛАВА ГРАДА МИЛОРАД ДОДИК ЖЕЉКА ЦВИЈАНОВИЋ РАДОВАН ВИШКОВИЋ БОРИС ЈЕРИНИЋ ЉУБИША ПЕТРОВИЋ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ