МАНАСТИР У ЕТНО СЕЛУ ''СТАНИШИЋИ'': СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И РУКОПОЛОЖЕЊЕ

У суботу, 10. априла 2021. године, када молитвено прослављамо преподобног Илариона Исповедника, служена је света архијерејска литургија у Манастиру светог Николе у Етно селу ''Станишићи'' код Бијељине.

Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије, уз саслужење протосинђела Данила (Гаврановића); сабрата Манастира светог Василија Острошког у Бијељини, протојереја-ставрофора Љубе Богдановића; архијерејског намјесника бијељинског, протођаконâ Жарка Мијатовића и  Славољуба Милошевића, те ђакона Немање Спасојевића.

Епископ Фотије је поздравио ктитора манастира г. Бориса Станишића, и остале присутне, упутивши ријечи архипастирске поуке:

Чули смо данас из светог Јеванђеља како ће бити на Суду Божијем. Оне који су чинили добро Бог ће наградити вечним животом. Није речено шта су ти људи веровали и у шта су веровали, него је речено да су чинили добро у свом животу. Помагали људима на разне начине. Чинили су добра дела. Можда ће то бити неко из будизма, ислама или неке друге религије, али битно је што су сви они добри људи. Њихова доброта ће превагнути над свим. Међутим, они који су чинили зло, они ће ићи на суд Божији и можда ће многи од њих, нажалост, бити осуђени. Зашто? Зато јер су своје богомдане дарове и службе окренули против добра. Невоље чинили. Отимали од сиротиње, харали. Нит' су се Бога бојали нит' људи стидели, како се каже у народу.

Са друге стране, да ова прича не би остала нејасна. Треба помагати сваком човеку, али не можемо се са сваким молити Богу као што покушавају тзв. екуменисти. Православни се могу молити само са православним, јер исто крштење и исту веру имамо. Данас се намеће нека јединствена светска религија. Покушавају од свих религија да узму понешто и то споје у једну светску религију. То за нас православне није прихватљиво. Ми хоћемо да помогнемо да они други буду православни, ако они хоће. Ми православље не намећемо на силу, али са друге стране нећемо да одступимо ни јоту од свога светог православља. Наша мисија је да сведочимо православље, али без икаквог фанатизма.

Током свете Литургије Епископ Фотије је рукоположио у чин свештеника дугогодишњег секретара Епархије зворничко-тузланске, пречасног протођакона Жарка Мијатовића. Честитајући оцу Жарку, Епископ Фотије је рекао:

Имали смо данас и благослов да благодаћу Светога Духа рукоположимо оца Жарка у чин свештеника. Пошто је он био 30 година ђакон, данас смо га рукопроизвели, како то иде по типику, и у свештени чин протојереја. Нико не може знати куда иде људски живот и какви су његови токови. Много тога је скривено у животу свакога човека. Да неко буде 30 година ђакон и одједном  се појави могућност да постане свештеник, то је доста ретко. Обично људи који су тако дуго били ђакони, остану у том чину до краја свога активног служења Цркви.

ВАСКРШЊИ ПОСТ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ЕТНО СЕЛО СТАНИШИЋИ МАНАСТИР СВЕТОГ НИКОЛЕ