ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СВЕТА ПЕТКА ПРИМЕР ДА ЈЕ НАША ВЕРА КРСТ И ВАСКРСЕЊЕ

Слава храма Свете Петке у Грчици

На празник Преподобне Параскеве – Свете Петке, 2020. године Господње, Његово Преосвештенство Епископ зворничко –тузлански Господин Г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овој светитељки у брчанском насељу Грчица.

Преосвештеном Епископу саслуживали су протојереј-ставрофор Драган Ћирковић, архијерејски намјесник брчански, протојереји-ставрофори Неђо Зарић и Предраг Ћирковић, јереј Милорад Зарић и протођакон Богдан Стјепановић.

У надахнутој бесједи владика Фотије је говорио о житију Преподобне Параскеве, и нагласио да у овом тешком савременом времену искушења само се спасавамо молитвом и вјером у Бога.

''Заиста Света Петка заслужује онолико поштовање колико има у нашем и у другим народима народу, јер је својим подвигом управо показала да је наша вера крст и васкрсење. Наша вере јесте облачење у живога Христа. Данас смо чули јеванђелску Причу о мудрим девојкама. Та мудра девојка је, на првом месту, управо света Параскева као и друге преподобне матере и подвижнице Цркве Христове, јер су оне у својој души стекле уље Божије – благодат Духа Светога'' – рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

За труд и рад на новој парохији Владика Фотије одликовао је достојног јереја Милорада Зарића чином протонамјесника.

Након евхаристијског благодарења Господу, обављен је и избор кума, даривање часних барјака и икона,те трократки опход око светог храма. Као кум за сљедећу годину јавио се млади рукометаш Богдан Пештић из Брчког.

Након опхода и чина ломљења славског колача, сви присутни и званице су приступили трпези љубави која је ове године, поштујући препоручене мјере државних и здравствених инстанци, уприличена испред храма због пандемије вируса Ковид 19.

Сабрани као једно Тијело- Тијело Христово, не преостаје нам ништа друго у овим тешким временима него да се обратимо Цркви својој светосавској, како би Господ молитвама Свете Петке наше мајке и молитвенице, свима који су се са Архипастиром Владиком Фотијем на данашњи дан молили Господу Богу, подарио мир и радост у срцима, те здравље и сваковрсно добро овога и будућег вијека. Амин.

Ђакон Бошко Максимовић

СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА ХРАМОВНА СЛАВА БРЧКО ГРЧИЦА СИНИША МИЛИЋ ГРАДОНАЧЕЛНИК