ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: БУДИМО ЈЕДИНСТВЕНИ И УТВРЂЕНИ У ВЕРИ ПРАВОСЛАВНОЈ

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТИО КАЛЕНДЕРОВЦЕ

У дан када наша света Црква прославља спомен на Свете равноапостолне цара Константина и његову мајку царицу Јелену, Епископ зворничко-тузлански г. Фотије учинио је канонску посјету парохији календеровачкој и одслуживши свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овим великим заштитницима Цркве Христове, једином у Епархији зворничко-тузланској.

Епископу су саслуживали: протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић,архијерејски намјесник дервентски јереј Младен Пантић,парох међашанско-трњачански јереј Бранислав Пејчић, парох осињски и јереј Саво Митровић, надлежни парох календеровачки.

Епископ Фотије је поучио вјерни народ о значају,животу и дјелу Светих Константина и Јелене рекавши између осталог: Цар Константин је велики светитељ у историји Цркве јер се изборио, прво са земаљским непријатељима а после тога и са демонским силама и дао слободу Цркви хришћанској. После турског ропства и комунизма код нас, сада имамо нове непријатеље Цркве који се појављују у виду разних пандемија и ко зна каквих ће још бити прогонитеља Цркве. Зато морамо, браћо и сестре, бити јединствени и утврђени у вери православној. Потребно је да долазимо у наше свете храмове јер су они луке нашег спасења. Ако желите да чујете реч живота и реч вечнога спасења морате доћи у цркву.

Након Евхаристије обављен је опход око светога храма те су освештани крсни хљеб и кољиво.

За досадашњи рад и труд на њиви Господњој Епископ је одликовао надлежног свештеника, јереја Саву Митровића, достојанством протонамјесника.

Литургијско сабрање је настављено за трпезом љубави коју су припремили кумови овогодишњег славља, Јово и Драгица Удовичић из Календероваца.

протонамјесник Саво Митровић / Инфо служба ЕЗТ

ЦАР КОНСТАНТИН ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА КАЛЕНДЕРОВЦИ ХРАМОВНА СЛАВА