ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРЕЛОМИО СЛАВСКИ КОЛАЧ У РИТЕ УГЉЕВИК

Обред и ломљење славског колача у РиТЕ Угљевик обавио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије који је у бесједи указао на значај јединства међу Србима, гдје год живе, као и јединства народа са својом Црквом и матицом Србијом.

Честитајући празник Светог Стефана Дечанског, Владика је на обиљежавању крсне славе РиТЕ "Угљевик" у управној згради предузећа истакао да политичке подјеле не смију бити изнад потреба народа.

''Ми Срби где год да се налазимо ту је крст и страдање и зато нам је потребно јединство. Да схватимо једном за увек да се не можемо никако делити иза једних планина, и других планина, преко једне реке, друге реке, да нас те поделе уништавају. Морамо бити јединствени, а можемо бити јединствени само са својом Црквом, својом духовном матицом, својом културом, језиком и писмом. Онда смо једно са Србима где год да живе''

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије је у обраћању након ломљења славског колача пожелио просперитет сваком раднику, предузећу, Републици Српској и српском народу и истакао важност јединства и саборности.

Епископ Фотије - звучни запис

Министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић изјавио је данас да стабилно и позитивно пословање Рудника и термоелектране /РиТЕ/ "Угљевик" значајно доприноси енергетској снази и развоју Републике Српске.

Ђокић је у име Владе Републике Српске, на обиљежавању крсне славе предузећа - Светог Стефана Дечанског и јубилеја 120 година рударења у Угљевику, захвалио менаџменту на видљивом доприносу, марљивости и посвећености свакодневним обавезама.

"Термоелектрана већ четири деценије даје изузетно велики допринос укупној енергетског стабилности и безбједности Републике Српске у погледу снабдијевања електричном енергијом, а сада је најважније да не стојимо на ономе што смо оставили у прошлости, него да идемо укорак са временом", рекао је Ђокић новинарима.

Он је истакао да је у РиТЕ при крају велики пројекат изградње постројења за одсумпоравање димних гасова, чиме ова електрана више неће бити загађивач, јер ће се за 97 одсто смањити емисија штетних гасова и крупних честица.

Ђокић је подсјетио да је емисија већ смањена уградњом филтерског постројења прошле године.

"Само кроз ова два пројекта инвестирали смо у РиТЕ `Угљевик` 100 милиона евра и показали да је Републике Српска одговорна и солидарна са Енергетском заједницом и политиком бриге за заштиту животне средине", рекао је Ђокић и додао да је то створило велике трошкове које ће плаћати ова електрана и "Електропривреда Републике Српске".

Ђокић истиче да је било неопходно ово урадити како би продужили животни вијек термоелектране за дуги временски период, што је био најважнији циљ који је и остварен.

"Тиме смо показали висок ниво одговорности према овом крају, Угљевику и цијелој регији Семберије и Мајевице, према Републици Српској", оцијенио је Ђокић.

Он је рекао да Влада Републике Српске води интензивне разговоре са партнерима који би били спремни да изграде цементару на подручју угљевичке општине.

"То показује колико смо одговорни према питању развоја, што је од великог значаја да људима улијемо наду да овдје има будућности за живот", закључио је Ђокић.

Вршилац дужности директора РиТЕ "Угљевик" Чедомир Стојановић рекао је новинарима да предузеће има успјешну годину и очекује испуњење планова за производњу електричне енергије од 34 одсто у укупном систему "Електропривреде Републике Српске", као и производњу више од два милиона тона угља.

Он је за 5. децембар најавио пуштање у пробни рад система одсумпоравања и навео да ће тиме РиТЕ "Угљевик" бити прва у БиХ која је урадила овај еколошки пројекат и постати еколошки најприхватљивија термоелектрана у региону.

Извор: СРНА

СВЕТИ СТЕФАН ДЕЧАНСКИ МРАТИНДАН КРСНА СЛАВА РУДНИК И ТЕРМОЕЛЕКТРАНА УГЉЕВИК ЧЕДОМИР СТОЈАНОВИЋ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ