ЕПИСКОП ФОТИЈЕ - СВ. ГРИГОРИЈЕ ПАЛАМА ЈЕ БИО БРАНА ЗАПАДНОМ ХУМАНИЗМУ

''Којим похвалним песмама да опевамо овог јерарха? ...Трубу богословља...Којим песмама да овенчамо овог бранитеља вере...зналца небеске Тројице...похвалу Солуна? ''(Посни триод)

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У ЗВОРНИКУ - ИКОНА ЈЕ СИМВОЛ ПРАВОСЛАВЉА

''Данас су цркви дати знаци победе...Оружија неверних јеретика ишчезоше, а храм твој Чиста и Пречиста видимо најлепшим иконама украшен, зато се сада се нарочито и свето радујемо. Раније су ружно избачене иконе а сада се радујемо гледајући како их лепо поштују!''​У овај дан, у прву недељу светог поста, Недељу Православља, примила је Христова Црква да празнује обнову поштовања светих и чесних икона.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ТЕОДОРОВУ СУБОТУ СЛУЖИО У МЕЂАШИМА

''Ходите сви славитељи мученика, да се духовно веселимо и славимо, јер данас нам поставља свету трпезу мученик Теодор'', певамо у петак 1. седмице Часног поста прослављајући Теодора Тирона (регрута).

МОДРИЧА (ДОБРИЊА) - РУКОПОЛОЖЕЊЕ И ОСВЕЋЕЊЕ ФРЕСАКА

Када будеш Судијо сео да судиш свима на земљи,пресуди да и ја будем достојан чути глас: „Дођите ка мени“.​ (Недеља Месопусна – Синаксар)

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА БОГОЈАВЉЕЊЕ СЛУЖИО У ЈАЊИ

Данас се освећује природа воде, и Јордан се прекида, и задржава  свој ток, гледајући Господа који се погружава...Воде те видеше и побојаше се. Претеча уздрхта и повика говорећи: Освети мене и воде, Спаситељу, који уклањаш грех света.(Из тропара на великом освећењу воде)