ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ - СЛАВА ХРАМА У Д. БРЕЗИКУ

Испунивши Божје промишљање о нама и ујединивши земаљско са небеским,
вазнео си се у слави Христе Боже наш, не одвајајући се никако, већ остајући присутан,
Ти говориш онима који Те љубе: Ја сам с вама и нико не може против вас.

​(Кондак Вазнесења, гл. 6.)

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Празник Вазнесења Господњег се увијек слави четрдесети дан по Васкрсењу. Слушајући кондак за овај празник ми видимо управо оно што се дешава ових празничних дана широм наше планете гдје год су православни, а то су молитвена саборовања у славу Васкрслог и Вазнетог Христа који се није одвојио од нас, него је остао увијек присутан утврђујући нас ријечима : Ја сам са вама и нико не може против вас!

Данас, на празник неба отвореног ка нама, неба као нашег истинског завичаја, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије предводио је свето евхаристијско сабрање у храму Вазнесења Христовог у Доњем Брезику код Брчког.

Протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, старјешина овог светог храма, дочекао је Преосвећеног владику Фотија са браћом свештеницима и мноштвом вјерног народа који је овај, не тако мали, храм испунио до последњег мјеста што показује да сјеме вјере које сију овдашњи свештеници, не само да се примило него и плодове даје.

Сви смо приметили како овај храм цвета. Сабира наш српски православни народ, нашу децу на свету Литургију, не само када је храмовна слава као што је данас када се прославља Вазнесење Господње, рекао је владика Фотије на почетку своје данашње бесједе.

Да је заиста тако, говори нам и чињеница да је читав један аутобус пун дјеце из ОШ ''Јелена Воћкић'' (Прва основна школа) дошао са својим вјероучитељем Немањом Станишићем и узевши активно учешће у светој Литургији.

Ми православни Срби имамо свој пут којим треба да идемо. Свети Сава нам је пропутио тај пут који води у живот вечни који води ка нашем преображењу, распећу и васкрсењу али на концу и ка вазнесењу. Небеса су наша вечна отаџбина, истакао је епископ Фотије и осврнуо се на данашњу ситуацију када се Сабор Српске православне цркве на челу са Патријархом Порфиријем бори за очување породичних вредности. Боримо се да уче православну вјеронауку, да иду путем спасења, да иду путем врлине и путем поштења. Путем поштовања родитеља, својих вјероучитеља у школи и свих својих наставника и уопште сваког старијег човјека. Када неког сусретну да га поздраве на улици, како је то некада било. Нажалост наша дјеца су почела учити у школама оно лоше што нам је дошло са Запада.Зато морамо сви бити будни. Ми као Црква, свештеници и пастири, али исто тако и наши просвјетни радници. Свако ко се бави нашим друштвом и нашом дјечицом да их упуте на пут спасења и пут добра. Овај свети храм у Доњем Брезику управо то чини. Показујем нам где треба да идемо кад чујемо црквено звоно, закључио је Преосвећени владика Фотије.

По изговореној богонадахнутој бесједи, свештеници су подјелили народу крст, литије и иконе, те је извршен опход око светог храма, а затим је испред храма владика Фотије освештао славске дарове и сломио славски колач са овогодишњим кумовима господином Марком Панићем и господином професором Миланом Томићем. Кум за следећу годину је господин Гојко Ристанић са својом породицом.

Преосвећеном епископу Фотију данас су саслуживали у Христовој оданости и братској љубави: протојереј-ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник брчански; протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, парох доњобрезичке прве парохије и старјешина храма; протојереј Ненад Тојић, архијерејски намјесник модричко-градачачки; протонамјесник Драган Поповић, парох доњобрезичке друге парохије; протонамјесник Александар Јефтић, парох брезовопољски; протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон; ђакон Борис Симикић, ђакон при овом храму и ђакон Јован Рикановић, парохијски ђакон у Обудовцу.

У току малог входа, гдје је то канонима и прописано, десницом Преосвећеног владике Фотија, протонамјесник Драган Поповић је добио чин протојереја заслуживши га дугогодишњим преданим радом на њиви Господњој како са повјереном му паством, тако и у просвјети Брчко Дистрикта гдје се заједно са вјероучитељима труди да наша дјеца од почетка свог образовања имају вјеронауку у школи, али не само да је имају него да је и живе.

За крај је организована трпеза љубави за све присутне вјернике у току које су овогодишњи кумови г. Панић и г. Томић су даривали епископу Фотију владичанску панагију, рад мајстора из српског царског града Призрена.

ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ СПАСОВДАН ХРАМОВНА СЛАВА ДОЊИ БРЕЗИК ЧИН