Епископ Фотије: ШТА ЈЕ СВЕТОСАВСКИ ИДЕАЛ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На празник Светог Саве, првог српског Архиепископа, богослужио је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански господин Фотије у Батковићу код Бијељине.

Снијег који је падао није умањио број вјерника на литургији, него је повећао радост и весеље код најмлађих који су у великом броју дошли у храм да прославе њихову славу, јер Свети Сава је крсна слава свих школа и свих школараца.

По доласку у порту храма Светог Саве Преосвећеног владику је дочекао старјешина цркве протојереј-ставрофор Љубомир Самарџић са свештенством и вјерним народом.

Епископу Фотију су данас саслуживали протонамјесник Синиша Шаренац, парох у Пантелејмонском храму и протонамјесник Александар Мирковић, парох у Петропавловском храму, оба у Бијељини; јереј Велислав Мишура, 2. парох у Светосавском храму у Батковићу; прото Ристо Мирковић, свештеник у мировини и протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Црква је била испуњена што је посебно обрадовало све присутне, а највише радости су донијела дјечица која су активно учествовала у светом богослужењу читајући молитве Оче наш и Символ вјере, као и појући сви у глас химну Светом Сави, а све то су крунисали тиме што су се причестили Тијелом и Крвљу Господа нашег Исуса Христа.

- Велики је и благословен данашњи дан и празник Светог Саве, поготово због мноштва деце која су испунила храмове певајући песмице посвећене првом српском Архиепископу,  а што опет значи да постоји будућност светосавска у нашем народу, поручио је Епископ Фотије на почетку своје бесједе данас у Батковићу.

- Пут који је Свети Сава пропутио, долазећи у Србију из Свете Горе и установљујући самосталну Српску цркву, траје и трајаће, ако Бог да, до краја историје. Зато је добро да се подсетимо шта је то светосавски идеал и да се запитамо да ли ја, моја породица и мој народ живе тај идеал. Идемо ли путем Светог Саве или смо прихватили шири, земаљски пут? Свети Сава је поставио идеал светости како за цркву, исто тако и за државу и просвету. Поставио је светост као циљ нашега живота. Тај идеал треба да вратимо у наш народ. Нажалост, прихватили смо Западну идеју непостојања светости, истакао је владика Фотије у бесједи.

На крају свете Литургије, како то деценијама бива у храмовима широм васељене дјеца су рецитовала пјесмице о Светом Сави и за свој труд добијали пригодне поклоне.

Владика Фотије је освештао славске дарове а затим сломио славски колач са овогодишњим кумом, господином Славишом Глигићем из Батковића.

И у парохијском дому, освештани су славски дарови и сломљен славски колач, са оцем Љубомиром, пошто његова породица овај дан празнује и као преславу.

У наставку је уприличена трпеза љубави за све присутне.

СВЕТИ САВА ШКОЛСКА СЛАВА БАТКОВИЋ ВЈЕРОНАУКА