ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У ОСМАЦИМА - ДОЧЕК ИКОНЕ БОГОРОДИЦЕ БОЂАНСКЕ

Фото Епархија зворничко-тузланска
Велика радост данас, 23. Јула у Осмацима, а још већи благослов од Мајке Божије за ово мјесто, јер од данас па на вијеке вијекова у храму Пресвете Тројице биће икона Богородице Бођанске из Манастира Бођани, епархија бачка.

Вјерна копија је урађена док је оригинална била на рестаурацији, а стајала је управо у првобитном трону пред којим су посвједочена многа чуда.Благословом Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског и Његовог Преосвештенства епископа бачког ову икону је донио отац Захарије из манастира Бођани.

Велико мноштво вјерног народа из Осмака, али и вјерника из Тузле, Лопара, Зворника и цијеле подрињске регије дошло је организовано аутобусима да дочека Епископа Фотија и ову велику светињу.
Оно што посебно везује нашу епархију и епархију бачку, јесте и чињеница да је епископ наш Фотије као јеромонах један период служио у Бођанима прије професуре у Богословији.

Свечани дочек, шпалири, цвијеће и жеља за благословом поредала је вјернике док је Икона уношена у Свети храм и тиме је свечано почела молитвена прослава овог дана којег створи Господ да се радујемо и веселимо у њему.
Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије, а саслуживало му је више свештеника и свештеномонаха као и епархијски ђакон.

У својој богонадахнутој бесједи који је изговорио Епископ Фотије поучио нас је о значају ове светиње коју смо добили у нашој епархији и рекао да је ова једна од икона која је канонизована заједно са Иконом Богородице Тројеручице, Иконом Чајничке Богородице и другим.

Владика Фотије је благословио да народ долази, моли се и да се читају акатисти са свештеницима и да се молимо Пресветој Мајци Божијој и Васкрслом Христу да и на нас дођу благослови Иконе Богородице Бођанске чији манастир чудом Божијим и настао и опстаје.

Након Литургије и бесједе освештан је трон гдје ће стајати икона Бођанске Богородице и на челу са Епископом Фотије прочитан је Акатист Богородици Бођанској.

Потом је учињен литијски опход око храма, те затим је Епископ Фотије освештао славско жито и славски колач, а онда и сломио са кумом Г-дином Раданом Сарићем, начелником општине Осмаци.

У наставку је припремљено велико послужење за све присутне и имали смо част да слушамо концерт Павлине Радовановић из Ораховца са Косова и Метохије као и Етно групе Аманет.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСМАЦИ БОГОРОДИЦА БОЂАНСКА БОГОСЛУЖЕЊЕ МАНАСТИР БОЂАНИ