Епископ Фотије: СЛАВСКА РАДОСТ У ЧАСТ СВЕТИХ КОЗМЕ И ДАМЈАНА У УГЉЕВИКУ

Фото Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије поручио је вјерницима да буду Богом благословени и мудри и да пазе шта уче, читају и гледају.

"Данас су медији преплавили сво човјечанство разним информацијама и у тој збрци се тешко снаћи, поготово младим људима, којима се на сваком кораку нуди опијум и разне дроге. Све то води у амбис и пропаст, зато указујемо на ту опасност и потребу да сачувамо нашу дјецу, да буду православни Срби, светосавски, јер тако имају свијетлу будућност", рекао је Владика.

У бесједи у угљевичком храму Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана, који данас прославља истоимену славу, епископ Фотије је истакао да Црква учи људе да не буду материјалисти, али и да људи очекују ријеч која се потврђује дјелима.
"Зато су многи људи загледани у живот свештеника, монаха, епископа, како ти људи живе сходно свом учењу које проповиједају. Ако живе у духу онога што проповиједају, онда им људи вјерују", каже епископ Фотије

Слава храма у Угљевику обиљежена је Светом ахијерејском литургијом, литијом, опходом, обављен је чин ломљења славског колача, те служен парастос за 34 погинула борца Војске Републике Српске из угљевичког насеља Сјевер.

Начелник Угљевика Василије Перић захвалио је епископу Фотију, зато што непрестано окупља вјерни народ ове подмајевичке општине у вјери и љубави и што за Угљевик каже да постаје Духовни центар.

“Овај предивни храм је изграђен захваљујући вјерницима али помоћ је здушна од локалне заједнице које је једно са црквом и народом. Општина Угљевик је значајно и материјално помогла градњу храма и то ће чинити и у наредном периоду јер вјера нас је одржала вијековима уназад”,поручио је Перић.

Молитвеном скупу присуствовао је и потпредсједник ДНС-а Радислав Јовичић који је рекао да му је задовољство доћи у свој родни крај и помоћи изградњи храма.
“Жеља ми је да овај храм, који је још увијек у изградњи, добије фреске и све идеје које свештеник Душко Танацковић има а који је мој пријатељ”, навео је Јовичић.
Он је изразио задовољство јер се око храма скупљају млади људи и дјеца и најавио даљу подршку овом храму.

Кум славе био је Мирослав Поповић из Забрђа.

Старјешина храма, протојереј-ставрофор Душко Танацковић рекао је да су данас донесене честице мошти Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана  које ће у овом храму у угљевичком насељу Сјевер остати до 28. јула.

Архијерејска похвалница за помоћ градњи храма уручена је Младену Божовићу из Источног Сарајева.

Текст: Младен Василић
Фото: Епархија зворничко-тузланска и Младен Василић