ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ТЕМЕЉЕ БУДУЋЕГ ХРАМА У МАЛЕШЕВЦИМА

Фото: Младен Василић
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије освештао је данас темеље будућег храма који ће бити посвећен Светом владики Николају Охридском и Жичком у Малешевцима код Угљевика.

Епископ Фотије је у бесједи истакао да је Свети владика Николај био српски Златоуст, велики духовник и национални радник.

"Кад су почели Балкански ратови и Први свјетски рат Свети владика Николај се вратио са Запада да помаже свом народу молитвама и бесједама. Бавио се великом мисијом пишући, говорећи, бесједећи и молећи се за свој српски народ. Водио је Богомољачки покрет коме је дао црквени карактер", рекао је владика.

Епископ зворничко-тузлански изразио је задовољство јер је будући храм у Малешевцима први у Епархији који носи име овог великог светитеља и изразио наду да неће бити и једини.

"Да се сви заједно угледамо на великана међу светитељима, али и великог човјека, који је био у рангу са Николом Теслом, Михајлом Пупином и највећим људима које су Срби имали у то вријеме", пожелио је владика Фотије.

Међу великим бројем вјерника освећењу темеља будућег храма присуствовао је и начелник општине Угљевик Василије Перић који је рекао да се храм гради по жељи мјештана, те да је прије мјесец дана освештана земља, а данас на задовољство свих и темељи будуће светиње.

"Наша очекивања су да ће се храм завршити у наредних годину дана, а општина Угљевик ће и даље наставити помагати мисију наше свете Српске православне цркве која нас је вијековима одржала на овим просторима", рекао је Перић.

Он је захвалио епископу Фотију који окупља народ у молитви, али и на свему што чини за српски народ на овим просторима.

Кум темеља будућег храма је Митар Крсмановић.

​Текст и фото: Младен Василић

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ВЕЛИМИРОВИЋ ОСВЕЋЕЊЕ ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ МАЛЕШЕВЦИ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ