ТЕОДОРОВА СУБОТА: ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖИО У ВИНСКОЈ

На Теодорову суботу 07. марта 2020, парохију у Винској код Брода посјетио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански господин Фотије.

Његовом Преосвештенству су саслуживали: архијерејски намјесник дервентски, протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, парох бродски протојереј – ставрофор Жељко Теофиловић и протођакон Богдан Стјепановић.

Велики пост је вријеме када хришћани посте, чине дјела милосрђа и све крунишу у светој тајни Евхаристије, те су се данас многи од присутних на Литургији исповједили и причестили.

Празник Светог Теодора Комоговинског када наша света Црква прославља  успомену на чудесни догађај којим је спасао хришћане од зле намисли цара Јулијана да тајно оскрнави хришћане, знајући да се хришћани нарочито прве недеље Великог поста очишћују и посвећују Богу, цар нареди да се храна тајно попрска крвљу идолских жртава.

Свети Теодор се јави цариградском архиепископу и рече да хришћани ништа не једу од намирница са градских пијаца, јер је храна оскрнављена крвљу идолских жртава.

Такође, још рече архијереју да каже своме стаду да се хране куваном пшеницом – кољивом како се не би оскрнавили.

протонамјесник Дарко Вукомановић