Епископ Фотије на прослави храмовне славе Светог Саве

Његово Преосвештенство Епископ зворничко–тузлански г. Фотије служио је данас Свету архијерејску литургију у храму Светог Саве у Горњој Слатини поводом крсне славе овог храма, након чега је обављено ломљење славског колача.
Његовом Преосвештенству Епископу г. Фотију на евхаристијском сабрању саслуживали су архијерејски замјеник и намјесник модричко-градачачки, протојереј-ставрофор Јово Лакић,  надлежни свештеник, јереј Драган Павловић и протођакон Богдан Стјепановић.
Владика Фотије рекао је у обраћању након литургије да је Свети Сава довршио велико дјело просвјетитеља Ћирила и Методија и њихових ученика, те да је он заиста велики просвјетитељ и духовни отац.
"Сви ми који данас припадамо Цркви припадамо светосавском броду који иде ка вјечном животу, путу који води ка спасењу. Данас смо дошли у великом броју да покажемо припадност своју своме Светосављу, своме православљу. У заједници једни са другима да покажемо заједно крст један који смо примили у вријеме Ћирила и Методија, у вријеме Светог Саве, да тај крст носимо до дана данашњега. То је крст свједочења православља и крст Светосавља", поручио је епископ Фотије.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истакао је да је Свети Сава духовник српског народа и да су његове поруке о саборности и јединству српског народа и данас актуелне, као и у његово вријеме.
"Посебно ме радује младост које је данас овдје много и њих шест омладинаца који су кумови славе. Ово је једна од највећих парохија Српске православне цркве на овом подручју и радује ме посјета људи која данас показује јединство", рекао је Милићевић.
Он је истакао посебно задовољство што је Епископ зворничко–тузлански Фотије данас овдје након много година и са њима прославља велики празник.
Ломљење крсног колача обављено је са шест младића који су кумовали крсној слави храма Светог Саве, након чега су дјеци подијељени светосавски пакетићи.
Један од шест кумова, Марко Вуксановић каже да им је част што владика Фотије данас након толико година долази на свечани дан у овој парохији која прославља свој празник Светог Саву и своју крсну славу.
У знак захвалности Његовом Преосвештенству Епископу Фотију на канонској посјети, надлежни свештеник јереј Драган Павловић, уручио је икону светог Фотија патријарха Цариградског који је и имендан Преосвећеног Епископа.
Извор: СРНА/ јереј Драган Павловић