ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ГОСПОД НИКОГА НЕ ОДБАЦУЈЕ

СВЕТА АРХИЈЕРЕСЈКА ЛИТУРГИЈА И РУКОПОЛОЖЕЊЕ У ДУБНИЦИ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је, на празник светих Јоакима и Ане, свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овим светитељима у Дубници код Калесије.

Преосвећеном Епископу Фотију саслуживали су архијерејски намјесник тузлански, протојереј-ставрофор Стево Јовић, протојереји-ставрофори Драган Тодоровић и Небојша Драшкић, протонамјесник Милош Зекановић, протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Павле Алексић, кога је Владика у току свете Литургије рукоположио у чин презвитера.

Чули смо из данашњег Јеванђеља Причу о свадби царевог сина која је слика Царства небеског и свете Литургије. То је слика живота Цркве кроз историју. Сви смо позвани да учествујемо на тој свадби, кроз свету тајну Крштења и друге свете тајне а посебно кроз свету тајну Причешћа. Али, као и тада, и данас има људи који нису могли да дођу на Литургију и не само да нису могли данас, него се непрестано изговарају да не могу да дођу у Цркву. Зато је Господ послао слуге да позову оне ''са раскршћа'': убоге, слепе, глухе, кљасте и друге поручујући да никога, ко долази чистог срца у Цркву, Господ не одбацује – поучио је Епископ Фотије у својој бесједи.

Након Свете Литургије услиједила је Литија поводом храмовне славе, парастос борцима и цивилним жртвама дубничког округа из последњег Одбрамбено-отаџбинског рата, ломљење славског колача и народно весеље уз послужење.