БРЧКО - СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ОБИЉЕЖАВАЊА ДАНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Свечаној академији присуствовали су Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије, премијер Владе Радован Вишковић, предсједник Народне Скупштине Ненад Стевандић, министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран, шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић.

Епископ Фотије рекао је данас да је Република Српска настала послије једног атеистичког друштва као примјер демократије и слободе, у којој је покренут политички, економски, културни, образовни и спортски развој српског народа.

- То наглашавам будући да неки људи то не знају, па произвољно и неистинито квалификују Републику Српску. Посебно бих нагласио значај развоја језика, писма, ћирилице. Све поменуто видимо као велики благослов за напредак нашег народа у условима које им првенствено омогућавају демократске институције у Републици Српској - рекао је владика на свечаној академији.

Република Српска је, нагласио је владика, реалност за коју је у трагичном рату деведесетих година страдало око 30.000 људи.

- Сви они су у темељима Републике Српске. У њеним темељима су они који су бранили своје куће, огњишта од разних империја које су владале и хтјеле да владају просторима БиХ и Републике Српске. У њеним темељима су и наше немањићке светиње, наши великани Андрић, Дучић, Шантић, Кочић и многи други умни људи - рекао је владика Фотије.

Да нема свој дан, владика Фотије сматра да би Република Српска полако постала форма без суштине, а да би без своје имовине потпуно нестала.

"Зато морамо рећи – узалудни су сви ти покушаји", нагласио је владика зворничко-тузлански и честитао Дан Републике Српске.

Владика Фотије каже да српски народ нема проблем да и други народи у БиХ имају своје заједнице, ентитете, али је истакао да то право припада и Србима, јер на овом простору вјековима живе.

Епископ је напоменуо да је Република одраз српске државности у којој су држава и Црква живјеле и дјеловале у симфонији не улазећи једна другој у надлежности, али увијек радећи заједно на добробит народа.

"Својим оснивањем 1992. године и коначним признањем Дејтонским мировним споразумом, Република Српска је постала ентитет српског народа у БиХ, која ће гарантовати опстанак и политички, економски и културни развој нашег народа, а посебно донијету слободу и дјеловање Православне цркве и других вјерских заједница", рекао је владика Фотије.

Према његовим ријечима, то је веома битно истаћи јер послије једног атеистичког и богоборног друштва долази Република Српска као примјер демократије и слободе, што ће за Српску православну цркву и друге вјерске заједнице значити поновно враћање вјеронауке у школе и њихову слободу у дјеловању.

Владика је напоменуо да се сарадња Цркве и државе у Републици Српској ширила на разне области, те подсјетио на изградњу нових храмова, као и помоћ различитим облицима вјерске делатности.

"Ако желимо бити искрени, морамо рећи да Црква и вјерске заједнице у Републици Српској имају сва права и слободу у рангу старе европске демократије. Али има још понешто око чега се споримо, а то је такозвана реституција, повратак црквене имовине", навео је владика Фотије.

- Република Српска је за мир и заједнички живот и позивамо наше партнере из другог ентитета да заједно градимо будућност ове земље - поручио је Вишковић на свечаној академији.

Вишковић је рекао да Срби кроз вијекове никада нису били освајачи и да су слободу доносили и другима, а слободу траже и за српски народ.

- Српски народ, нажалост, има горка искуства, гдје год нема своју државу нема ни слободу, нема скоро ни постојања - рекао је он.

Према његовим ријечима, зато је Република Српска гарант опстанка српског народа и симбол слободе, што је и мото овогодишње прославе рођендана Српске.

- Ми желимо да будемо поштовани, уважени и равноправни - истакао је премијер Српске.

Он је рекао да неки желе на перфидан начин да избришу Српску и кроз флоскулу један човјек - један глас, истичући да би то врло брзо довело до нестанка Срба на овом простору, одбацио је и свако оспоравање прославе Дана Републике Српске, а за питање имовине Српске је оцијенио да је црвена линија.

- Имовина Републике Српске није предмет договора, то је црвена линија и немојте се бавити имовином Српске, немојте нас тјерати из БиХ и немојте нас окривљавати за нестанак БиХ - поручио је Вишковић.

Стевандић је рекао да је Република Српска највећа српска побједа у посљедњих 200 година и да је увијек на мети јер остаје непокорена у свијету којим владају из неколико канцеларија и амбасада.

- Ми смо за српски народ, гдје год да живи, највећа његова побједа у посљедња два вијека и мета смо и данас јер смо непокорени, самостални, аутономни, у несагласју са свијетом у којем се све одређује у неколико канцеларија и амбасада - оцијенио је Стевандић.

Предсједник Скупштине дистрикта Синиша Милић рекао је да се прославом Дана Републике у Брчком изражава приврженост Републици Српској и захвалност за њену конструктивну улогу у друштвеним процесима у дистрикту.

Честитајући Дан Републике суграђанима, Милић је истакао да се на љубав према отаџбини, породици или људима нико не може присилити, нити се та љубав може забранити, што потврђује и ова манифестација у Брчком.

Претходно су положени вијенци на Споменик српским браниоцима Брчког.

Извор: СРНА и РТРС

СВЕТИ СТЕФАН ДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ АКАДЕМИЈА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ БРЧКО