ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИМИО ПРАВОБРАНИОЦА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Дана 16. новембра 2023. године Преосвећени Владика Фотије примио је господина Милимира Говедарицу, правобраниоца Републике Српске.

Приликом сусрета, Господин Епископ је упознат са покушајима отимања српских средњовијековних националних споменика и имовине, и чињеницом да се оваквим поступањем покушава прекројити српска културна историја и заметнути српски духовни коријен. Такво поступање не само да је у супротности са Анексом 8 Дејтонског споразума, који изражава јасно становиште да национални споменици припадају народима у Босни и Херцеговини, него се коси са елементарним непобитним историјским чињеницама и професионалном приступању чувања и проучавања историјског блага.

На састанку је истакнуто будуће заједничко настојање и исконска потреба да сва света српска писма, као и средњовијековни манастири и друга баштина, не могу бити наслијеђе средњовијековних јеретичкких босанских скупина, а како се покушава представити у неким одлукама Комисије за културно и историјско наслијеђе Босне и Херцеговине.

Истакнуто је да је у припреми свеобухватна анализа стања српске културне оставштине и имовине, са којом ће у што скоријем периоду поред Епископа у Републици Српској и Федерацији БиХ, бити упознат и Свети архијерејски синод и Свети архијерејски сабор СПЦ, а све у циљу заштите најважнијег темеља постојања и опстанка нашег народа, духовног идентитета и његове древне и данашње имовине.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ ПРАВОБРАНИЛАЦ МИЛИМИР ГОВЕДАРИЦА ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ САОПШТЕЊЕ