СЕКРЕТАР АМБАСАДЕ РУСИЈЕ У БИХ ПОСЈЕТИО ЕПИСКОПА ФОТИЈА

Дана 29. маја 2019. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини др Антона Соколова првог секретара амбасаде Русије у Босни и Херцеговини.

У срдачном разговору дотакнуте су многе теме које се тичу живота и рада Епархије зворничко-тузланске и српског народа у Републици Српској и БиХ.

Амбасада Русије у БиХ је изразила жељу да помогне одређене пројекте који су актуелни у Епархији као што је наставак изградње манастирског комплекса при Манастиру свете Матроне Московске у Ритешићу код Добоја.

Благословом Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија при Храму светог Александра Невског у Угљевику у току су радови на изградњи Духовно-културног центра српско-руског пријатељства о чему је такође данас разговарано.

Храм Светог Александра Невског подигнут је од стране Оружаних снага Руске Федерације, односно руских војника и официра, из састава СФОР-а, стационираних у Угљевику, након рата у Босни и Херцеговини. Храм је, указом Руске Православне Цркве, предан Епархији зворничко-тузланској и парохији горњозабрђској.

Особеност овог храма је што је то једини храм у Републици Српској, и Босни и Херцеговини, подигнут руским народом, те је јединствени храм у БиХ, који је био под јурисдикцијом Московске Патријаршије.

Посебан акценат у разговору дат је теми изградње новога Завјетног храма Светога Саве и Светог Симеона Мироточивог, који је већ у народу назван Храмом српског јединства.

Храм би, ако Бог да, требао бити изграђен у близини новог ауто-пута који ће пролазити поред Бијељине.

Епископ Фотије је предложио да се у Светосавском летњем кампу, који се организује при Манастиру Озрен, организују курсеви руског језика за полазнике.

Господин Соколов је пренео поздраве Његове Екселенције госп. Петра Иванцова, амбасадора Руске Федерације у БиХ и позвао Епископа Фотија на узвратну посјету.