Митрополит Фотије: МИХОЉСКО ЛЕТО - ПЛОД МОЛИТВЕ СВЕТИХ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Данас, на празник Преподобног Киријака Отшелника – Михољдан, 12. октобра, Његово Високопреосвештенство архиепископ и митрополит зворничко-тузлански господин Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Петрову на Озрену.

Високопреосвећеног митрополита Фотија у порти храма дочекао је надлежни парох Јовица Лазаревић, заједно са архијерејским намесником тузланским Милошем Тришићем, свештеницима, ђаконима и верним народом.

У току Свете Литургије, владика Фотије обратио се сабраном народу беседом, истичући значај празника: „Данас када празнујемо Светог Киријака, примећујемо да је обично лепо време – тзв. Михољско лето. То је плод молитви светих људи.“ (У наставку прочитајте целу беседу).

Часни оци, господине начелниче, драга браћо и сестре, драга децо, нека је благословен данашњи дан и наше сабрање овде у Петрову. Долазећи данас у Петрово, успут сам писао песму Светом Киријаку Отшелнику, светитељу кога данас празнујемо. То је дивни светитељ који је живео на прелазу између V и VI века. Био је ученик великих пустињских отаца тога доба, међу којима се истичу Свети Јефтимије Велики, кога су звали „Отац пустињских отаца“, и Свети Герасим Јордански.

Свети Герасим је био велики светитељ који је живео поред реке Јордан и достигао такво духовно усавршавање да је могао да укроћава животиње. Из његовог житија знамо за пример лава који је дошао да му Свети Герасим извади трн из шапе. Након тога, лав је остао у њиховом манастиру и чак помагао доносећи воду са Јордана. Такве светитеље славимо – пуне благодати Божје. Понекад је тешко поверовати да су ови људи достигли таква духовна стања, али за оне који верују у Христа – све је могуће.

Свети Киријак Отшелник, који је био горостас телом и духом, постио је најстрожим постом до своје 109. године, али никада није физички ослабио. Напротив, пост га је јачао. Данас, људи често мисле да их тело чини снажним, али пост је тај који уздиже душу и чини нас духовно јакима. Постом лебдимо и уздижемо се ка небесима, као што је радио Свети Киријак.

Живео је, по Псалмопојцу, 'пазећи да сунце не зађе у гневу'. Достигао је велике висине духовног живота и имао многа небеска откровења. Основао је неколико манастира у Светој Земљи, а његови ученици ишли су путем врлине и спасења.

Данас када празнујемо Светог Киријака, примећујемо да је обично лепо време – тзв. Михољско лето. То је плод молитви светих људи. Сам Бог даје могућност да људи доврше послове које нису стигли током године, пре него што дође зима.

Желео бих да честитам славу нашем начелнику и становницима Петрова. Ова општина живи животом нашега народа, чува наше Православље, светосавље и традицију. Хвала Богу да има ту народа и деце која иду на веронауку. Жива је општина, а начелник је увек ту са својим народом, својим свештенством и Црквом, бори се и труди, и хвала Богу за то.

Такође, помолили смо се за преко 220 људи из ове општине који су пострадали у рату ’90-их година. Њихова жртва је за Крст Часни и веру Православну, за Републику Српску и наш опстанак на овим просторима. То је иста линија страдања и васкрсења, као што је било и кроз читаву нашу историју.

Нека сте Богом благословени. Желим срећну славу Општини Петрово и свима вама. Овај свети храм и манастир Озрен да наставе да сабирају народ српски са свих страна, не само за време слава, већ сваке недеље и празника, како бисмо се Богу молили и угледали на наше светитеље, а посебно на данас празнованог Светог Киријака Отшелника.

Живели! Бог благословио и свако добро даровао!

Митрополит Фотије је данас одликовао надлежног свештеника, оца Јовицу Лазаревића, чином протојереја, у знак признања за његов дугогодишњи рад и преданост Цркви.

Након Свете Литургије, одржан је парастос за погинуле борце из последњег Одбрамбено-отаџбинског рата са територије општине Петрово, у коме је страдало преко 200 њих.

Славска радост је настављена уз трпезу љубави, док је општина Петрово, која Светог Киријака прославља као своју славу, освештала славске дарове и преломила крсни хлеб у општинским просторијама. Овај чин је обавио архимандрит Гаврило, игуман манастира Озрен, заједно са начелником општине Озреном Петковићем.

КИРИЈАК ОТШЕЛНИК МИХОЉДАН ГРАДСКА СЛАВА ПЕТРОВО НАЧЕЛНИК ОЗРЕН ПЕТКОВИЋ ЧИН