ДВАДЕСЕТ ГОДИНА ОД ОСВЕЋЕЊА МАНАСТИРА НА СОКО ГРАДУ

Фото: Епархија шабачка
На празник Сабор српских светитеља, 15. септембра 2024. године, у манастиру Светог Николаја Жичког на Соко Граду, молитвено је прослављено дведесет година од освећења ове задужбине блаженопочившег Епископа шабачког г. Лаврентија.

Светом архијерејском Литургијом началствовао је Високопреосвећени Митрополит преспанско-пелагонијски и администратор аустралијско-новозеландски г. Петар, уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита зворничко-тузланског г. Фотија и преосвећених епископа осијечко-пољског и барањског г. Херувима и шабачког г. Јеротеја, домаћина овог сабрања, као и свештенства из преспанско-пелагонијске, ваљевске и шабачке епархије.

Светој Литургији присуствовала је мати Гликерија, игуманија манастира Ћелије, са сестринством ове свештене обитељи, као и ктитори и добротвори манастира Светог Николаја, као и многобројни верни народ Епархије шабачке.

Евхаристијску беседу, по прочитаном зачалу из Јеванђеља, произнео је митрополит Фотије.

На крају свете Литургије, поздравно слово сабраним на данашњој литургијској прослави упутио је владика Јеротеј:

„Захваљујем свима вама који сте се данас сабрали овде да се помолимо Богу и његовом угоднику Светом Николају. Пре свега, Високопреосвећеном Митрополиту преспанско-палагонијском Петру, који је дошао нама из братске Македоније, из Битоља, из града у коме је у богословији предавао Свети Николај Српски и један период свог живота био тамо епископ. Такође, благодаримо и Његовом Високопреосвештенству Митрополиту зворничко-тузланском господину Фотију и преосвећеном брату  Херувиму. Захваљујем се свима вама, преподобни оци и сестре, пре свега оцу Георгију, игуману манастира Лелић, где се налазе мошти Светог Николаја, који нам доноси благослове светитеља, а такође и сестрама из манастира Ћелије, са мати игуманијом Гликеријом, које нам доносе благослов оца Јустина. Мати Гликерија нам даје свима пример како треба служити Господу, њој није било тешко да пређе толико растојање по овом кишовитом дану и да нам покаже да и сви ми млади не треба себе да штедимо, него да се трудимо и да служимо Господу свом снагом и свим срцем. Благодарим свима вама, браћо и сестре, вероучитељима и ђацима коју су се овде окупили да би призвали Светог Духа за почетак школске године. Прослављајући овај велики јубилеј вршимо и спомен на блаженопочившег епископа Лаврентија, мог претходника, који је и своју душу и своје тело оставио у овој обитељи и који је читавог свог живота служио Светом Николају Српском“.

По обраћању епископа Јеротеја, присутнима се обратио митрополит Петар и заблагодарио на радости данашњег евхаристијског сабрања, осврнувши се на најзначајнији историјски догађај за Македонску Православну Цркву – добијање Томоса о аутокефалности од Српске Православне Цркве.

У манастирском конаку „Патријарха Павла“, по завршетку Литургије је уследила свечана академија посвећена јубилеју. Таком академије емитован је документарни филм у којем је приказано како се у протеклим деценија рађала и узрастала ова светиња трудом и љубављу владике Лаврентија, а под небеским покровом Светог Николаја Жичког. На академији је наступио и дечији хор „Свети Јован Богослов“ при Саборној цркви у Шапцу, под диригентском палицом професора Мирјана Пантелић, који је извео неколико песама Владике Николаја. Водитељ академије била је Николина Станимировић, студент из Лознице.

Сабрање је завршено заједничком трпезом љубави за све присутне.

Текст, фото и видео: Епархија шабачка

МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПАРХИЈА ШАБАЧКА