СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ У БИЈЕЉИНИ

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије изразио је, након данашње литургије у манастиру Светог Василија Острошког у Бијељини, наду да ће Косово страдално и распето бити и васкрсло и позвао на бригу о дјеци и омладини.

"Чувајмо нашу децу и омладину, они су највише угрожени јер смо отворили своја врата и прозоре и дозволили да нам уђу лопови са свих страна, а сада се чудимо шта се догађа", рекао је владика.
Фото Епархија зворничко-тузланска
Епископ Фотије истакао је да православни српски народ треба да слиједи своје светитеље, духовне вође и подвижнике какав је Свети Василије Чудотворац, људе који су носили крст и Јеванђеље, а не да иде за, како је рекао, неславним дјелима оних који носе атомске бомбе и савршено оружје.

Бесједећи у манастиру Светог Василија у Бијељини, који је назвао Малим Острогом, владика је навео да је овај светац темељ православља, отац отаца, велики чудотворац, исповједник вјере православне, заштитник убогих, немоћних и сиротих.

Светим евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство епископ новограчанички и средњезападноамерчки г. Лонгин, уз саслужење Преосвећеног епископа Фотија, као домаћина и Преосвећеног епископа британског и скандивског г. Доситеја. У Христовој оданости и братској љубави њима су саслуживали: високопреподобни архимандрит Данило (Гаврановић), директор патријаршијске управне канцеларије; високопреподобни архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Светог Николаја на Озрену; протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј-ставрофор Драган Пејчић, старјешина Саборног храма у Бијељини и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

У славу Божју и у част светога Василија Острошког, током Литургије појао је славни и надалеко познати хор ''Србадија'' из Бијељине под диригентском управом професорице др Десанке Тракиловић.

На крају Свете литургије освештани су славски дарови, а затим су Преосвећена господа Архијереји сломили славске колаче са вјерним народом, јер је поред славе самог манастира било и доста вјерника који данас празнују Светог Василија Острошког.

По завршетку ломљења колача вјерном народу се обратио Преосвећени владика Фотије говорећи о Светом Василију Острошком.

Том приликом владика Фотије је рекао: Читаве године се овдје сакупљамо и молимо великом угоднику Божијем, Светом Василију Острошком који хвала Богу све више поштовања узима и добија у нашем народу. И то је добро, зато што је он темељ Православља, отац отаца, велики чудотворац, велики исповједник вјере православне, заштитник убогих, немоћних и сиротих. Чули смо данас и Свето Јеванђеље које нам говори како Господ Христос гдје год се појавио, у Тиру или Сидону или на другим мјестима по Палестини, приступали су му многи људи богочежњиви, са мукама обремењени болестима и разним крстовима, демонима опсједани и сви су од Њега исјцељење добијали. Ко год је приступао са вјером он се разрешавао те своје бољке и тога свог крста, своје велике муке и невоље. Најсличније томе су фреске на којима сликамо Светог Василија Острошког Чудотворца. Један библијски светитељ коме када приступају људи исцјељују се од свих својих мука и невоља и духовних и тјелесних. Тако је и данас у нашем Острогу у нашој  Црној Гори, али тако је и овдје данас и гдје год се слави име Божије и овај угодник Божији - Светитељ и Чудотворац Василије Острошки.

На крају своје бесједе, Владика Фотије се још једном захвалио браћи архијерејима који су оставили своје обавезе и дошли код нас да нам уљепшају ово молитвено славље, а такође и захвалио се вјерницима који су стално уз своју Цркву, током читаве године долазе и Богу се моле у својим храмовима.

ХРАМОВНА СЛАВА СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ ЕПИСКОП ЛОНГИН ЕПИСКОП ДОСИТЕЈ СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ