Епископ Фотије: СРЕТЕЊЕ НАС ВРАЋА ЈЕДНЕ ДРУГИМА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На празник Сретења Господњег, 15. фебруара 2023.године, светим евхаристијским сабрањем у Мачковцу код Лопара началствовао је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

У име братства храма Рођења Пресвете Богородице, Преосвећеног владику Фотија је дочекао протонамјесник Душко Ђурић заједно са браћом свештеницима и вјерним народом мајевичког крајa.

''Чули смо из светог јеванђеља како је дивно описан овај догађај. Дубоко верујем да је свако у својој души и срцу созерцавао догађај уношења беба Христа, 40 дана по рођењу, у Јерусалимски храм. Свети Симеон, кога прозваше Богопримац,  је дочекао бебу препознавши у њој Спаситеља, нема само Израиља, него читавог света. Тада је и света пророчица Ана, која је била у дворишту, благовестила свима који су били изван Јерусалимског храма да могу да чују реч спасења. Због овог догађаја је празник назван Сретење, јер се човечанство у лицу светог Симеона сусрело са својим Створитељем и Спаситељем'', истакао је Преосвећени владика Фотије у својој данашњој бесједи.

У наставку Епископ Фотије је нагаласио да поред свог теолошког значења овај празник има за све нас и практично, животно значење.

''Свакодневни сусрети у храму или на послу, једних са другима, је својеврсно Сретење. Древни Оци пустиње су говорили да 'онај ко види лице брата свога, види лице Бога свога'. Толико је било међусобно поштовање људи, а све из разлога што су једни у другима видели икону Божју''.

Епископу Фотију су у Христовој оданости и братској љубави саслуживали: протојереј-ставрофор Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански и парох прве тузланске парохије; протонамјесник Спасоја Радовановић, парох лопарски; јереј Остоја Дикић, парох друге парохије мачковачке; протојереј-ставрофор Драгомир Лазаревић, свештеник у мировини и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

У току свете Литургије за пјевницом је пјевао млади хор који води попадија Олга Ђурић, по струци диригент.

На крају Литургије, Епископ Фотије са свештенством је испред храма одслужио помен свим погинулим борцима из овог краја.

По повратку у храм подијељена је нафора, а затим је у светосавској сали организована трпеза љубави за све присутне.

СРЕТЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ЛОПАРЕ МАЧКОВАЦ