ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЛУЖИО У МАНАСТИРУ СВ. НИКОЛАЈА У ЕТНО СЕЛУ СТАНИШИЋ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На дан када наша света Српска Православна Црква молитвено прославља великог Божијег угодника, светог Николаја Мирликијског Чудотворца, началствовао је евхаристијским сабрањем Његово Преосвештенство епископ зворничко тузлански г. Фотије у манастирском храму светог Николаја у Етно селу ''Станишићи'' код Бијељине.

Домаћин, протојереј Жарко Мијатовић, дугогодишњи секретар у Епархији зворничко тузланској, заједно са браћом свештеницима, као и данашњим свечаром господином Борисом Станишићем, ктитором храма, дочекао је преосвећеног Владику на почетку молитвеног сабрања у славу Божију, а у част светог Николаја.

Епископ Фотије се обратио вјерном народу богонадхнутом бесједом, најприје призвавши благослов на све свечаре који данас прослављају своју крсну славу, а затим нас је све поучио више о Светом Николају.

Карактеристично је за светог Николу, а и иначе није уобичајено, јесте да су га људи још за живота сматрали светим. Ретко кога за живота сматрамо светим. Нити Црква било када канонизује некога ко је жив и још се подвизава. Али се из житија светог Николаја се зна да су га људи толико поштовали да су га сматрали светим још за време живота. Заиста нико није могао да нађе ни трун примедбе на његов живот, аскетски подвиг, богословље или пастирску епископску службу. Све је то било у хармонији и јеванђелском савршенству, рекао је Епископ Фотије у својој бесједи и наставио: Свети Николај је био посебно познат по своме милосрђу. Где год је било сиротиње он је доносио неку помоћ. А многи га знају и као великог помоћника и заштиника морепловаца. У Грчкој нема брода да на њему не постоји икона светог Николе из Мире Ликијске.

Преосвећени владика је затражио да се сви молимо за наш многострадални народ на Косову и Метохији који је ових дана у посебно тешкој ситуацији на барикадама где прсима бране своја огњишта, а тиме бране и наше постојање.

Такође се молимо Богу да дарује мир у Украјини где браћа ратују. Надамо се да ће то и једни и други препознати како би се тај сукоб завршио на добро народа који страда заједно са својом светом православном црквом, закључио је владика Фотије.

Радост и благослове на данашњој Литургији су увеличали својим молитвеним присуством и преосвећена господа архијереји Доситеј (Мотика), епископ британско-скандивански и епископ Константин (Ђокић), епископ у мировини.

Првојерарху наше епархије у Христовој оданости и братској љубави су саслуживали: протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј-ставрофор Велиша Васић, парох у Ваксторпу у Шведској и епархијски службеник и сарадник епископа Доситеја, те протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

За појање је био задужен ђак богословије у Београду Николај Петровић, заједно са протођаконом Лазаром Илићем уз подршку породице Станишић који су редовни на светим Литургијама и узимају активног учешћа и за пјевницом.

На крају Свете Литургије присутни вјерни народ се причестио и тиме крунисао данашње молитвено сабрање.

СВЕТИ НИКОЛА МАНАСТИР СВЕТОГ НИКОЛЕ ЕТНО СЕЛО СТАНИШИЋИ ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ЕПИСКОП ДОСИТЕЈ