Бијељина: Обиљежена слава манастира Светог Василија Острошког

Светом архијерејском Литургијом и свечаном Литијом данас је прослављен Свети Василије Острошки, крсна слава манастира у центру Бијељине.

Свету архијерејску Литургију служили су Митрополит загребачко-љубљански Порфирије, Епископи зворничко-тузлански Фотије, бихаћко-петровачки Сергије, горњокарловачки Герасим и умировљени Епископ канадски Георгије у присуству бројних вјерника. Молитвеном чину присуствовао је и умировљени владика Василије.

Обиљежавању манастирске славе присуствовао је српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић.

По завршетку Свете архијерејске Литургије епископи, свештенство, кум славе г. Предраг Перковић и бројни вјерници прошли су у свечаној Литији од манастира до Централног споменика на Тргу краља Петра Првог Карађорђевића, гдје је служен парастос за погинуле припаднике Војске Републике Српске, поводом обиљежавања 26 година од њеног оснивања.

Претходно је на Тргу дочекано 18 ратних застава, које су раније освештане у војном Спомен храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић рекао је да је Град Бијељина данас слави три празника – Светог Василија Острошког, Дан Војске Републике Српске и Дан семберских ратних јединица.

-Припадици бригада из Семберије су били дио Источно-босанског корпуса Војске Републике Српске, који је бројао 20.000 бораца, а у одбрани изгубио 2.000, а само из Семберије погинуло је око 1.000 бораца – рекао је Мићић.

Војска Републике Српске формирана је 12. маја 1992. године одлуком Народне скупштине Српске Републике БиХ.

(Срна)