ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: САЧУВАТИ ПОРОДИЦУ И ПРАВЕ МОРАЛНЕ ВРИЈЕДНОСТИ

Фото Епархија зворничко-тузланска
Величанствен и заиста празника достојан дан у Пелагићеву у храму Светог Пророка Илије који је данас на празник иконе Богородице Тројеручице прослављао своју преславу и тим поводом дочекао свог надлежног Архијереја, Његово Преосвештенство епископа зворничко-тузланског г. Фотија. Епископ Фотије је началствовао данашњим евхаристијским сабрањем уз саслужење више свештеника и свештеномонаха из наше епархије, али и из других епархија који су дошли данас да увелчају ово молитвено сабрање.

Дупли разлог је данас за славље, будући да поред преславе храма, Добротворана организација Тројеручица, епархијска хуманитарна организација која ради са благословом Владике Фотија, данас прославља своју крсну славу.

Парохије пелагићке одликује чист и здрав православни дух и изразито велико поштовање иконе Богородице Тројеручице Хиландараке, како је посебно нагласио домаћин данашњег сабрања протојереј-ставрофор Миодраг Каиновић, што су они показали и показују тиме што им је Икона у прелијепом трону, окићена са више десетина кандила, али највише показују тиме што акатисти који се служе испред иконе увијек су посјећени и парохијани узимају молитвено учешће у истим.

Да славље буде веће, а самим тим и радост, допринјели су и ходочасници из Сокчковца, који су дошли са својим свештеником часним оцем Давором Петковићем и донијели икону Богородице Иверске као и крст и литије, те учивши литијски ход до храма дочекали Владику Фотија.

По завршетку Литургије Епископ Фотије се обратио вјерном народу говорећи највише о проблемима који нас окружују и периоду који нам долази, а то је период нове реалности како говоре западни чиновници гдје се руши институција породице, али и самог човјека. Причају нам да је добро бити “оно”, а не мушко и женско, а да зло буде веће у припреми је и тзв "парада поноса" којом се тек нарушавају све породичне вриједности и све моралне вриједности нашег Православног народа Српског. Сачувати породицу и праве моралне вриједности је нешто што је примарно и неопходно - Посебно је нагласио Епископ Фотије.

По благослову Епископа Фотија вјерницима се обрати и отац Доситеј, изабрани владика љипљански, говорећи о значају Иконе Богородице Тројеручице и о посвједоченим чудима.

Након бесједе сви вјерници су изашли испред храма и учињен је трократни литијски опход са крстом, литијама и иконама, а по повратку у храм освештано је славско жито и славски колач, те је Преосвећени Владика сломио славски колач са протиницом Миленом Каиновић, мајком оца Миодрага, која је кумовала Цркви , а отац Доситеј изабрани епископ липљански са кумом Добротворне огранизације Тројеручице Г-дином Славком Тешићем, начелником општине Пелагићево.

Након завршеног молитвеног дијела и свих обреда, уприличена је богата славска трпеза за све присутне.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊЕ ПЕЛАГИЋЕВО ИКОНА БОГОРОДИЦЕ ТРОЈЕРУЧИЦЕ ДОТ СЛАВА