ВЛАДИКА ФОТИЈЕ: СИЈЕКОВАЧКИ МУЧЕНИЦИ ДА БУДУ У МОЛИТВАМА СВИХ У СРПСКОЈ

БРОД/СИЈЕКОВАЦ, 26. МАРТА /СРНА/ - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.  Фотије служио је у Сијековцу парастос за 46 Срба који су побијени 26. марта 1992. године у том селу на подручју општине Брод.

Владика Фотије рекао је обраћајући се окупљенима након парастоса да се у Сијековцу 1992. године десио масакр и то у мирном мјесту гдје је владао југословенски суживот.

"За неколико сати убијено је четрдесетак људи и дух рата се проширио на територију садашње Републике Српске и БиХ", додао је Епископ Фотије након парастоса којем је присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Владика Фотије истакао је да у Републици Српској сви морају у молитвама имати мученике страдале у Сијековцу.

Након парастоса су положени вијенци на спомен-плочу, а окупљенима су се обратили званичници.

Парастосу, који је служен испред Цркве Свете великомученице Огњене Марије присуствовали су и министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, посланик у Народној скупштини Републике Српске Вукота Говедарица, предсједник Одбора за тражење заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Марко Грабовац, министар безбједности БиХ Драган Мектић, као и начелник општине Брод Илија Јовичић.

Присуствовали су и Велимир Сакан, изасланик члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Младена Иванића, народни посланик Игор Жунић, представници удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, чланови породица настрадалих и многобројни вјерници.

Парастосу је претходила литургија у храму Свете великомученице Огњене Марије.

Регуларне снаге Хрватске, са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из тадашње Републике БиХ, током 1992. године извршиле су стравичне злочине над Србима у Сијековцу, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је деветоро Срба, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић.

Најмлађа жртва био је Драго Милошевић /17/, а најстарија Васо Зечевић /77/.

У Сијековцу је запаљено 15 кућа, као и Црква Свете великомученице Огњене Марије.

Ова убиства била су сигнал свим Србима у БиХ каква их судбина чека ако не буду спремни да бране своја огњишта.

Обиљежавање 26 година од страдања Срба у Сијековцу организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

ДАН СЈЕЋАЊА СИЈЕКОВАЦ ПОМЕН ПАРАСТОС БРОД СТРАДАЊЕ СРБА МИЛОРАД ДОДИК ДРАГАН МЕКТИЋ ВУКОТА ГОВЕДАРИЦА ИЛИЈА ЈОВИЧИЋ