РУКОПОЛОЖЕЊЕ И СЛАВА ХРАМА У РОЋЕВИЋУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је Свету архијерејску литургију у роћевићком храму Светог великомученика Прокопија који данас прославља истоимену славу.

Преосвећеном Епископу Фотију су саслуживали протојереј-старофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички; протојереј-ставорфор Драган Мићић из Линца (Епархија аустријско-швајцарска), протојереј-ставрофор Драженко Вукотић из Локања, протојереј-ставрофор Славољуб Тривић из Сочанице, протојереј Предраг Билић из Ветерника (Епархија бачка) као и ђакон Младен Јовић.

"Свети великомученик Прокопије је веома поштован светитељ у нашем народу који стоји раме уз раме светом Георгију, светом великомученику Димитрију, Теодору Стратилату и свим великим ранохришћанским мученицима", рекао је владика бесједећи на храмовној слави у Роћевићу.

"Сличан је, по своме житију, светом апостолу Павлу јер је, као римски војсковођа ишао да гони хришћане. Тада му се Господ јавио у великој светлости и питао га: Неаније, кога ти гониш? Тог тренутка долази до његовог преумљења и он постаје хришћанин и велики исповедник", поручио је Епископ зворничко-тузлански.

Епископ Фотије је нагласио да се од тада па све до данас свети Прокопије призива у многим невољама, болестима и распећима народа.

Владика Фотије је рекао да је и данас, у Роћевићу, било два нова рукоположења. Током свете литургије рукоположен је у свештенички чин ђакон Илија Тривић, а у свештени ђаконски чин Драган Милојевић.

"Млади људи који ступају на пут свештеничког служења да буду заједно са нама у клиру Епархије зворничко-тузланске Српске православне цркве. Да се заједно боримо и сведочимо Христа Распетога али и Васкрслога.''

Обраћајући се вјерном народу села Роћевић Владика је истакао вредности живота нас селу.

''Немојте да имате било какав комплекс што живите на селу. Села су благословена. Ту су увек живели Срби домаћини. На селима су дизани устанци. Са села су долазила и долазе многа добра за наш народ. На првом месту, са села долази храна у време добра али и у време зла'' поручио је Владика Фотије.

Слава храма обиљежена је Светом архијерејском  литургијом, литијом, опходом и ломљењем славског колача.

Текст: јереј Дражен Ракић,
Информативна служба Епархије зворничко-тузланске