ПЕЛАГИЋЕВО: СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И РУКОПОЛОЖЕЊЕ

''Бог ће нам помоћи, како је говорио Патријарх Павле, ако има коме да помогне'' истакао је Епископ Фотије у данашњој бесједи.

​Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас Свету архијерејску литургију у Храму светог пророка Илије у Пелагићеву код Брчког, у парохији горњожабарској.

На празник преподобног Сисоја Великог, 19. јула 2021. године, Владика Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму светог пророка Илија у Пелагићеву уз саслужење јеромонаха Доситеја Хиландарца, игумана манастира Ћелије код Лајковца у Епархији шумадијској; протојерејâ – ставрофорâ Миодрага Каиновића, Славољуба Тривића и Драгана Јездића те ђаконâ Жељка Секулића и Бориса Станића.

Храм је био пун вјерујућег народа, а поготово мајки које су дошле да, заједно са свештенослужитељима, измоле милост Божију и преподобног Сисоја Великог, за здравље и спасење дјечице своје.

''Ако сам неки злотовор и злочинац и никакав човек -  'нит се Бога бојим нит се људи стидим' како се каже у нашем народу - неће ми Бог помоћи'' напоменуо је владика Фотије.

Уз то, појаснио је Преосвећени,''али ако јесам честит човек и живим од дела руку својих и поштујем Цркву и светињу, свештенике своје и монахе, као и друге људе без обзира да ли су ове или оне вере онда ће ме Бог благословити и тај благослов ће бити на мојој породици, на нашој држави и на целом српском народу.''

Епископ Фотије је похвалио активности парохијана и проте Миодрага, надлежног свештеника чијим трудом је у Храму светог пророка Илије постављен трон Пресвете Богородице Тројеручице да чува све житеље ове парохије.''Радујем се јер овде имамо Икону Тројеручице која ће бити други празник овога храма.''

Током свете литургије Епископ Фотије је у свештенички чин рукоположио ђакона Бориса Станића, а у свештени чин ђакона Илију Тривића, обојица из Дервенте.

Владика Фотије је нагласио да је овај сабор у име Божије украшен додатно новим рукоположењима. "Имали смо данас два рукоположења. За ђакона оца Илију и оца Бориса за свештеника који ће бити свештеник у Касарни ''Војвода Радомир Путник'' у Добоју. Требају нам млади људи, свештеници, да преузму Крст Христов на себе - заједно са нама – пастирскога служења.''

Сабрање се наставило у светосавском дому гдје је Епископ Фотије преломио крсни хљеб поводом преславе породице проте Каиновића и том приликом му даривао напрсни крст.

Текст: јереј Дражен Ракић,
Информативна служба Епархије зворничко-тузланске

ПРЕПОДОБНИ СИСОЈЕ ВЕЛИКИ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ПЕЛАГИЋЕВО РУКОПОЛОЖЕЊЕ ДОСИТЕЈ ХИЛАНДАРАЦ