Митрополит Фотије - САМАРЈАНСКА ЉУБАВ

Његово Високопреосвештенство Митрополит зворничко-тузлански г. Фотије освештао је јуче Дом здравља "Србија" у Станарима, чију је градњу финансирала Влада Србије. Приликом освећења, које је уприличено поводом Дана општине Станари, 9.септембра, Високопреосвећени митрополит је поздравио присутне ријечима које вам преносимо у наставку.

Господине начелниче, уважена господо, часни оци, уважени радници овог Дома здравља и сви присутни,

Ми смо сада, по православном обреду, извршили освећење овог благословеног здања, будућег Дома здравља у Станарима. Ако је неко био, а сигурно је био, у нашим болницама где се лечи наш народ, онда је свестан да је то заиста једна самарјанска битка, самарјанска љубав која се ту показује према онима који болују, који страдају и којима је потребна помоћ – медицинска и свака друга, од другог човека, од лекара, од свештеника или од онога ко се ту нађе. Дакле, свака болница или дом здравља у неком смислу представља лечилиште које се помиње у причи о Милостивом Самарјанину.

И сам, имајући свој крст – пошто сам имао операцију кичме – знам како је то један велики подвиг. Видео сам како људи, како сестре, ноћу долазе и бдију над болесницима, помажући им можда чак више него њихови најрођенији – синови, кћери и други. Зато те људе који раде у медицинским установама треба добро награђивати, да имају добре плате и да не одлазе, не дао Бог, у иностранство, него да остану овде и да лече, боре се за свој народ и за његово здравље.

Овај данашњи догађај је веома значајан јер показује како Станари напредују и како имају визију да постану град, ако Бог да. Надам се да у будућности нећемо имати начелника, већ градоначелника, што би значило да се овај крај развија у сваком смислу. Ми, као Црква, морамо дати свој допринос, молитвом и присуством, као и изградњом наших храмова. Цркву Васкрсења Христовог смо подигли, хвала Богу, али треба је још украшавати и уређивати. Ради се и на парохијском дому, а имамо још неких пројеката којима желимо допринети изградњи овог места које је близу Добоја.

Овде је један велики православни верски и културни центар, и тако треба да остане. Наш народ треба да живи у јединству, саборности, Божијем благослову и братској љубави. То је оно што желимо свима – и нашем начелнику, будућем градоначелнику, и свима вама који ћете радити у овом новом објекту Дома здравља, на добробит нашег народа, на понос и на корист овог места, овде у Станарима.

МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ ДАН ОПШТИНЕ СТАНАРИ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ