СЛУЖБОМ БОГУ РИЈЕШИТИ ПРОБЛЕМ РАВНОДУШНОСТИ И РАСИЈАНОСТИ

Фото: Симић (Брчко)
Равнодушност и расијаност су највећи проблеми за духовни живот савременог човјека, а ријешити се могу једино уколико се служи Богу, рекао је у Брчком игуман манастира Хиландар, архимандрит Методије.

"Није важно у којем времену живимо да бисмо служили Богу. Као што су наши стари служили Богу тако и ми можемо, јер Бог је увијек исти, само је питање да ли имамо ту вољу", нагласио је игуман Методије, који је синоћ одржао духовну трибину у препуној дворани Културно-административног центра "Патријарх српски Павле".

Он је истакао да је циљ свих хришћана задобити благодат и наслиједити Царство Небеско, а за остварење тог циља могу се искористити духовна искуства светих отаца, Светог Саве и нових светогораца.

Игуман је новинарима, уочи предавања на којем је говорио о духовном искуству Светог Саве, рекао да је манастир Хиландар од почетка био веома значајан за српски народ јер се налази у заједници светогорских манастира, те да је то био и први српски универзитет.

"Преко Хиландара, Срби гдје год да живе, увијек су везани за ово јединствено мјесто. Тако је било у прошлости, тако је и данас. То је мјесто које баштини најважнија дјела из српске духовности, али и историје, културе и умјетности. Света Гора је јединствено мјесто које се налази на полуострву и ту су представници свих православних народа. Немају сви своје манастире, али имају своје монахе", истакао је игуман Методије.

Игуман Методије је рекао да би обнова дијелова манастира који су изгорјели прије 20 година требала бити завршена половином сљедеће године, те додао да ће бити и нових подухвата.

Предавање са духовним порукама игумана манастира Хиландар, архимандрита Методија одржано је у организацији Конзервативног клуба и Црквене општине Брчко, уз благослов Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског г. Фотија.

Текст: СРНА
Фото: Симић (Брчко)