ВУКОСАВЉЕ - „СВЕТИ САВА – МОЈА СЛАВА“

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, у суботу 03.фебруара 2024. године, у Вукосављу  је одржана културна манифестација „Свети Сава – моја слава“.

Циљ ове манифестације је да чува духовност и традицију српског народа јер код Срба нема прославе ако то није крсна слава и ако то није везано за цркву и за прославу светитеља Божијих. Сваки црквени догађај је заправо догађај заједнице и братске љубави, због тога је овај догађај започео Светом Литургијом у храму светог Василија Острошког у Вукосављу.

Светом Литургијом је началствовао архијерејски намјесник модричко-градачачки протојереј Ненад Тојић из Шамца уз саслужење протојереја Бранка Цвјетковића из Модриче, протонамјесника Ненада Јеремића из Гаревца и ђакона Александра Стевановића из Модриче.

Послије Свете Литургије у сали ЈУ „Центар за културу Вукосавље“ одржан је културно-умјетнички програм који је надахнутом светосавском бесједом отворио свештеник Ненад Јеремић.

Након бесједника гледали смо наступ ђака ОШ „Алекса Шантић“ Вукосавље, етно групе „Дар“ из Бања Луке и КУД „Вукосавље“.

Оно што је посебно обогатило програм ове манифестације је долазак више од петнаест удружења жена, кола српских сестара те везиља које су у Вукосавље дошле из цијелог региона имајући у виду да су два удружења допутовала из Србије (Петровац на Млави и Лозница).

Категорије у којима су се такмичиле ове даме које се несебично боре да одрже нашу вјеру и традицију су следеће: Најљепши славски колач, најбогатија славска трпеза, најљепши везени рад, а је додјељена је и награда за најаутентичнији славски колач.

• Најљепши славски колач - Удружење везиља из Лознице,
  • Најбогатија славска трпеза – Удружење жена „Србац“
  • Најбољи везени рад – Биљана Тадић, коло српских сестара „Света Петка Трнова“ – Пелагићево
  • Најаутентичнији славски колач – Удужење жена „Златне руке Кладурова“ – Петровац на Млави

Покровитељи  манифестације су ЦО Вукосавље, општина Вукосавље и Удружење жена „Гнионица“.
Надамо се да ће овај догађај постати традиција у Вукосављу имајући у виду да је ово први пут да се једна оваква манифестација одржава у нашем крају.

јереј Мирослав Драшко

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА ВУКОСАВЉЕ НАЧЕЛНИК