МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ НА ОБИЉЕЖАВАЊУ 32. ГОДИШЊИЦЕ СТРАДАЊА СРБА У ПОДРИЊУ

„Данас смо једно у Духу Светом, ми овде сабрани, сви наши сународници где год да се налазе и сваки од наших савременика који велича Име Божје, али најблискији смо данас са нашом браћом и сестрама који су овде, на подручју Средњег Подриња и Бирча, мученички пострадали пре тридесет и две године”, поручио је Патријарх српски г. Порфирије после парастоса невиним жртвама на градском и војничком гробљу у Братунцу.

Фото: СПЦ
Мало је народа на свету који су кроз своју историју преживели таква страдања и геноциде као што је то преживео српски народ, а посебно велики крст и подвиг мучеништва понели су наши сународници у Бирчу и Средњем Подрињу пре више од три деценије. На њих је зликовачка рука најчешће кретала, нимало случајно, баш на велике црквене празнике, па су Божић, Ђурђевдан, а посебно Петровдан, остали у националном сећању прекривени болом, тугом и мрљом небивалог злочина, мржње и греха. Сећајући се браће и сестара пострадалих само зато што су били православни Срби, хиљаде и хиљаде душа је пристигло данас у Братунац са свих страна света да заједно са својим Патријархом и отачаственим архијерејима завапи једином Победитељу смрти: ,,О, Васкрсли Христе, о Царе царева, утри нам сузе, прими српске жртве где се вечно живи и вечно се пева!“ и, по речима Његове Светости Патријарха, поручи свима да болу мајки Братунца нису потребна никаква и ничија гласања и потврде и да се истина о страдању невиних жртава не сме игнорисати нити се том истином сме манипулисати.

Традиционали молитвени сабор у Братунцу започео је светом Литургијом којом је, у цркви Успења Пресвете Богородице, началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије уз саслужење високопреосвећене и преосвећене господе архијереја: дабробосанског Хризостома, преспанско-пелагонијског Петра, зворничко-тузланског Фотија, захумско херцеговачког и стонско-приморског Димитрија, ваљевског Исихија, шабачког Јеротеја, париског и западноевропског Јустина, новобрдског Илариона, липљанског Доситеја; као и изабраног викарног епископа јенопољског Никона и многобројног свештенства и монаштва из свих епархија Српске Православне Цркве.

Уз неколико хиљада верних из свих српских крајева богослужењу су присуствовали и председник Републике Српске г. Милорад Додик, премијери Републике Србије и Републике Српске г. Милош Вучевић и г. Радован Вишковић, председник Народне скупштине г. Ненад Стевандић, министри у владама Српске и Србије, српски представници у заједничким органима на нивоу Босне и Херцеговине, представници општина, градова и националних организација и установа.

После читања светог Јеванђеља величанственом сабору се обратио Патријарх српски г. Порфирије подсећајући да су предивни братуначки крајеви били део некадашње Митрополије зворничко-сребреничке која се протезала чак до Ужица показујући на тај начин, као и многе друге митрополије, епархије и Цркве уосталом, да у Цркви и у њеној природи не постоје границе које могу да поделе суштину и да је Црква једна и јединствена.

Беседу патријарх Порфирија изговорену на светој Литургији можете у целости прочитати ОВДЕ.

После свете Литургије, из Богородичиног храма улицама Братунца кренула је величанствена литија предвођена Светејшим Патријархом.

Колони благочестивог народа није се могао видети крај. У молитвеној тишини, коју је у потресном ритму прекидао тежак звук црквеног звона и дирљив пој свештенства, сабор верних је стигао до градског гробља где је служен парастос мученицима из Бљечева, Гниона, Осмаче, Поточара, Карна, Вијогоре, Осредака, Чумавичја, Залазја, Ратковића, Брежане, Загона, Крњича, Саса, Магашића, Јежештице, Подравања, Факовића, Бољевића, Бјеловаца, Сикирића, Кравице, Метаљка, Руповог брда, Брацана, Ванџића, Доње и Горње Каменице, Глођанског брда, Козјака, Маскалића потока, Широког пута, Трешњице и других братуначких и сребереничких села и насеља.

Извор: СПЦ
Фото: СПЦ и Деспотовина

МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ БРАТУНАЦ МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ СТРАДАЊЕ СРБА