Брод: 150 година цркве Свете Тројице у Лијешћу

Свету Архијерејску Литургију поводом 150 година цркве у Лијешћу код Брода служили су Епископ зворничко-тузлански г. Фотије и Митрополит митилински Јаковос из Грчке православне цркве, уз саслужење више свештеника и ђакона, те уз присуство великог броја вјерног народа из Лијешћа и околине.

''Великих сто педесет година. Сто педесет година празновања Педесетнице у овом храму. Сто педесет година вапаја, молитава, уздаха, распећа али и васкрсења. То су наши свети храмови, то је овај свети храм који сија божанском светлошћу, поготово данас на дан Педесетнице'' – рекао је у бесједи Епископ Фотије.

Након Свете Литургије изабран је кум храма Синиша Станисављевић из Лијешћа, те је Литија обишла храм и пререзан је славски колач.

Томислав Јерковић је одликован орденом Светог краља Милутина, а епископске захвалнице су додијељене Илији Јовичићу из Брода и министру за избјеглице и расељена лица у Влади РС г. Давору Чордашу.

''Овај храм је изграђен у доба Османлија, а дозволу је добио од дервентских власти,по писању црквеног љетописа''-истакао је свештеник у Лијешћу о. Јован Томић.

''Ова црква је преживјела многа страдања. Највеће страдање је било у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату 1992. године када је срушена до темеља''- рекао је о. Јован.

Уприличен је и богат културно-умјенички програм, гдје су учешће узели чланови КУД-а ''Лијешће'' из истоименог села и вокални солиста Стево Савић из Брода.

Извор: К3

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА БРОД ЛИЈЕШЋЕ ЈУБИЛЕЈ МИТРОПОЛИТ МИТИЛИНСКИ ЈАКОВ ГРЧКА ЦРКВА ОРДЕН МИНИСТАР ДАВОР ЧОРДАШ