Освештан храм у Дугом Пољу код Модриче

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије освештао је данас у мјесту Кутловац код Модриче цркву посвећену Светом Николи која је задужбина Славојке Теофиловић (79) из овог мјеста.

– Није често, нарочито у посљедње вријеме, да појединци граде храмове како су то радили Немањићи у средњовјековној Србији – рекао је Владика Фотије.

Он истиче да је Славојка Теофиловић, подизањем цркве за покој њеног брата Боре, наставила немањићки дух и тиме учинила велико дјело према ближњем своме и Српској православној цркви којој је подарила храм, стару породичну кућу и земљиште за црквену порту.

Владика Фотије је нагласио да је по визији Теофиловићеве изабрано мјето за храм који ће, након данашњег освештања, служити мјештанима Кутловца и парохије дугопољске којој храм припада.

Стрјешина Црквене општине Дуго Поље, протојереј-ставрофор Жељко Матић рекао је да је на визију Теофиловићеве могла утицати чињеница да је уочи Другог свјетског рата у породичној кући Теофиловића боравио свештеник дугопољски Радомир Марковић кога су испред куће 1941. године заробиле усташе и са већином српског становништва овог краја одвеле у логор Јасеновац у коме су страдали.

– На подручју Црквене општине Дуго Поље, у селима Дуго Поље и Ботајице има 400 домаћинстава од којих је 70 домаћинстава на простору Кутловца, засеока у Дугом Пољу – рекао је Матић.

Он је навео да је Црква посвећена Светом Николи, крсној слави породице Теофиловић.

– Изградња темеља цркве, димензија 14,5 са 7,5 метара, започета је 1999. године када сам се вратила у родно село након 26 година рада у Њемачкој – рекла је Теофиловићева.

Она је истакла да је властитим средствима финансирала изградњу и опремање цркве коју је, уз стару породичну кућу и плац поклонила Српској православној цркви, тиме и вјерницима свога села.

- Црква ће служити народу. Ја сам данас овдје, а већ сутра могу бити у гробу. Све пролази, али црква остаје народу који ће ту да се весели - рекла је Теофиловићева.

Теофиловићева живи сама у Смедереву у Србији.

У освештању храма, у присутву више од 200 мјештана Кутловца, Дугог Поља и мјеста Подновље у општини Добој, те руководства општине Модрича, учествовао је велики број свештеника модричких и добојских парохија.

За кумаове цркве изабрани су Синиша и Бојана Теофиловић из Дугог Поља.

Извор: СРНА

Видео прилог РТРС је овдје