ТРАЖИО ЈЕ ИСТИНУ У ИСТОЧЊАЧКОЈ ФИЛОСОФИЈИ, А НАШАО ЈЕ У ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ

Поводом 90. годишњице рођења Серафима Роуза

На рођењу је добио име Јуџин (Евген), а рођен је 13. августа 1934. године у Сан Дијегу у Калифорнији. Обдарен изванредним интелектом, тражио је истину у западњачкој философији, а затим и у источњачкој мисли, ради које је научио и древни и савремени кинески, и одбранио магистарски рад из оријенталних језика 1961. године.

Отац Серафим Роуз, брилијантан калифорнијски ум, пронашао је Православље у одраслом добу након што је био дубоко зашао у источњачку философију. Једном када је дошао до овог открића, потпуно се посветио овом путу, замонашивши се и неуморно радио на исповедању истине Православља у савременом свету.

Међутим, није се осећао истински духовно испуњеним. „За време тих година својих трагања био сам задовољан тиме што сам себе ставио изнад свих традиција, док сам им био донекле веран“, написао је.

„Када сам посетио православну цркву, било је то само да бих дознао још једно „предање“. Међутим, када сам први пут ушао у православну цркву (у Сан Франциску), десило ми се нешто што нисам доживео ни у једном будистичком или другом источњачком храму; нешто у мом срцу је говорило да је ово ‘дом’, да је све моје трагање окончано.“

Евген је 1962. крштен у православну веру у руској Саборној цркви у Сан Франциску, где је убрзо постао ученик светог Јована Максимовича, архиепископа Сан Франциска, и свој живот посветио исповедању и објављивању истине Православља својим савременицима.

Заједно са младим Русом Глебом Подмошенским основао је мисионарску заједницу посвећену првом православном светитељу у Америци, светом Герману Аљаском. Године 1969. братство се настанило у Платини у Калифорнији, и овде наставило да штампа и објављује списе о вери.

Замонашио се 1970. године, а 1977. године рукоположен је за јерођакона, а касније и за јеромонаха.

Из калифорнијске пустиње отац Серафим Роуз је написао многе књиге и брошуре које су на начин разумљив савременом свету представиле ризницу православне мудрости. Нарочито је писао о духовним токовима мисли који изазивају пустош на Западу, од дарвинизма до Њу Ејџа.

Упокојио се у Господу 2. септембра 1982. године са само 48 година. У свом ковчегу изгледао је тако блистав да се његова духовна чеда нису могла одвојити од њега, кажу они који су га познавали.

Списи оца Серафима Роуза су преведени на многе језике.

Са енглеског превео протођакон др Радомир Ракић
Извор: Чудо