ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОДСЛУЖИО ЧЕТРДЕСЕТОДНЕВНИ ПАРАСТОС БЛАЖЕНОПОЧИВШОЈ ИГУМАНИЈИ МАРТИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У манастиру Тавна, након данашње свете Литургије, служен је четрдесетодневни парастос блаженопочившој игуманији мати Марти.

Парастос су служила господа епископи зворничко-тузлански Фотије и умировљени епископ Константин уз саслужење више свештеника и ђакона. Помен на гробу игуманије Марте је одслужио игуман манастира Озрен, архимандрит Гаврило.

Парастосу су поред монахиња манастира Тавна присуствовале и монахиње из других наших манастира као и сви они који су пожелели још једном да се молитвено поздраве са мати Мартом и помоле се за блажени покој њене душе.

Преосвећни епископ Фотије се након парастоса у цркви обратио кратком бесједом коју преносимо у цијелости:

​Високопречасне сестре, драга браћо и сестре увек када држимо парастос за 40 дана некоме ко се представио, чудимо се како је тих 6 недеља брзо прошло. Тако можемо рећи и за ово време од кад смо сахранили нашу мати Марту, игуманију овога светог храма и ево, данас смо извршили четрдесетодневни парастос како је то обичај у нашој светој православној цркви.

Када то вршимо сећамо се њених подвига и онога што смо рекли приликом њеног погреба. Сада треба да је још више имамо у својим молитвама, а сестре поготово у своје свакодневно правило да уврсте помињање њеног имена, а она ће или они ће, они који су упокојени, молити богу за нас онолико колику слободу пред Богом имају у Царству Небеском. Дубоко верујемо да је тако. Заједница нас не дели, тиме што имамо љубави према онима који су упокојени ми смо заједно, тиме што се молимо Богу за њих, заједно смо, а Цркву чини уствари жива Црква, војујућа Црква и небеска Црква: ангелски свет и душе упокојених светих, благочестивих и праведних људи.

Ми се надамо да ће Бог нашу игуманију Марту уврстити међу праведне и побожне душе на небесима само да се сетимо њене борбе, јуначког наступа за ову светињу кад на трактор седне, вози, бори се за ову светињу. Хтела је да буде сва светиња обрађена. Хтела је да сваки човек који дође у Манастир тавну да буде угошћен. Гостопримство је било заиста развијено и сестре ће и даље то наставити.

Ово је светиња којој људи долазе, ово је светиња где људи осећају благослов Божији и имају потребу да олакшају својој души, да се исповеде, да се помоле Богу пред овим чудотворним иконама. Имамо овде и делић моштију светог владике Николаја који је у време Богомољачког покрета долазио овој светињи и ту проповедао, чувао наш народ у побожности и Православљу. Велика је ово светиња, дуга је њена историја. Велики игумани и у новије време, велике игуманије су водиле ову светињу, а сигуран сам да ће међу њима угледно и значајно место имати и наша новопредстављена игуманија Марта. Нека јој Бог дарује Царство небеско а ми да је непрестано имамо у молитвама и да се угледамо на њен врлински и честити живот, а поготово њене сестре које остају да воде ову светињу. Бог да јој душу прости и дарује јој Царство Небеско.

УСНУО УПОКОЈИО ОПИЈЕЛО ПОМЕН ПАРАСТОС ПОМЕН ИГУМАНИЈА МАРТА МАНАСТИР ТАВНА